Bitkilerle Cildinizi Yenileyerek Genç Görünebilirsiniz!
Nasıl Daha Genç Görünebilinir ?

Her zaman genç görünüp, genç hissetmeyi istemez misiniz ? Bu dünyada sonsuza kadar genç kalmak istemeyen hiç kimse yoktur. Eski zamanlarda insanlar daha uzun yaşarlardı.

Bugünün dünyasında kişilik çok önemlidir. Kişiliğinizi korumak iyi yemek yemek kadar önemlidir. Sağlıklı bir düşünce sizi daha iyi hissettirir ve güveninizi arttırır. İnsanlar genç görünmek için her şeyi yaparlar. Yaşı 40’ın üzerinde pek çok kadın saçlarını boyar ve yüz kremleri kullanarak kırışıklıkları engelleyip daha genç görünürler.

Kişilik insanın hem fiziksel hem de akli durumunu içine alır. İnsan her yaptığı aktiviteye aklını tam olarak vermelidir.

Genç Kalabilmek İçin İpuçları

 • Gün içinde burnunuzun sol tarafından nefes alın, geceleri de sağ tarafından nefes alın. Geceleyin sola dönerek uyuyun, gün içinde dinlenirken sağ tarafa dönük olarak uyuyun.
 • Genç bir vücuda sahip olmak için olgun parya yemelisiniz. Gençlik için toniktir ve kahvaltı olarak alınabilir. Astım, göz problemlerini TB, hazımsızlık, anemi gibi hastalıkları önler. Bağırsakları temizler ve sindirim rahatsızlıklarını önler.
 • Taze lahana yapraklarını günlük almak yaşlanmayı önler. Lahana, A, B ve C vitamini ve potasyum içerir ve bunlar vücudun genç kalması için çok gereklidir.

Vücudun Korunması İçin Şifalı Bitkiler

Günlük olarak sabahları iki tane taze olgun Hint Bektaşi üzümü çiğneyin. Eğer tadını beğenmiyorsanız, suyundan iki çay kaşığı alın ve iki çay kaşığı balla karıştırın ve için.

Taze meyve olmadığında geceleri yemekten sonra son yenecek şey olarak 3-4 yudum su veya balla 3 gram kuru meyve tozunu alın. Bunu sabah egzersizden sonra içmeye çalışın. Bundan sonra iki saat hiçbir şey almayın.

Bunu iki ay boyunca yapın ve vücudunuzdaki değişimi görün. 3-4 aylık sürekli kullanım vücudunuzu yeniler, daha genç görünürsünüz, iştahınız artar, sindirim sistemi dengelenir, dişleriniz daha güçlü olur, hazımsızlıktan kaynaklanan baş ağrısı yok olur. Daha iyi uyursunuz ve saçlarınız daha koyu, güzel ve parlak olur. Vücudunuzun güzellik ve enerjisi artar.

Bu terapiyi yaparken sebze ağırlıklı beslenin, sekse düşkün olmayın ve yağlı, baharatlı, ekşi gıdalardan ağır yemeklerden uzak durun. Acı zehirli maddeleri kandan atar, kan damarları daha esnek olur ve kan normal akar, kalp krizi, kan pıhtılaşma ve yüksek tansiyon riskini düşürür.

Emblica myrobala (Çin bölgesinde yetişen tropikal bir bitki)

 • İdrar yolu problemlerini, diyabet ve cinsel problemleri giderir.
 • Mideyi güçlendirir.
 • Alyuvarlar oluşturur.
 • Donuk yüzlü ve mesane üzerinde kontrolü kaybeden kadınlara yardım eder.
 • Düzensiz regli problemlerine yardım eder.
 • Baş ağrısı ve göz problemleri tedavi edilir.
 • Katarakt için bu tedavinin yanı sıra triphala suyu ile gözlerinizi yıkayın. Bu meyvedeki A vitamini görme yeteceğini korur.
 • Yeşil taze meyve yenildiğinde, ağızdaki aşırı sıcaklık ortadan kalkar, gözler daha sağlıklı olur ve kabızlık önlenir. Kalbi güçlendirir, beyin ve yüz daha parlak olur.
 • Maharishi Charak’ a göre, emblica myrobala genç kalmak için en iyi şifalı ottur.
 • Hastalıklarla mücadele etme özelliği vardır ve kişinin daha sağlıklı kalıp, uzun yaşamasına yardım eder.

Emblica myrobala’ın sürekli kullanılmasıyla, dhatus dışkısı vücuttan atılır, yeni ve güçlü atomik maddeler onların yerini alır. Kan damarları kişinin yaşı ilerlese bile esnek kalır.

Fesleğen

Fesleğen tüm hastalıkları tedavi eden kutsal bir şifalı ottur, fakat aşağıdaki sınıf için çok faydalıdır. Bu şifalı bitkiyi kullanmadan önce, hastanının yaşı, tipi, hastalığın doğası, içinde bulunulan mevsim dikkate alınmalıdır. Fesleğenin orta boy yaprakları belirli bir dozda alınmalıdır. Daha çok kışın kullanılmalıdır. Yetişkinler için bu doz 25-100 yaprak, çocuklar için 5-25 yapraktır. Pek çok hastalıkta 7-11 yaprak (yetişkinlerde) 3-5 yaprak (çocuklarda) belirlenmiş dozdur. Kullanmadan önce yaprakları temiz suda yıkayın.

Ayurveda ya göre fesleğen hafif, acı, çabuk etki eden, sıcak, sindirim gücünü arttıran, kötü kokuyu ve kurtları atan, vatayı iyileştiren, kalp, kas ağrıları, idrar hastalıkları, deri hastalıkları, zehirlenme durumları, hıçkırıklar, kusma, öksürük ve göz hastalıkları için iyidir.

Çok fazla çeşidi vardır, fakat en fazla bulunabileni Ocimum Sanctum’dur ve bunun da iki çeşidi vardır. Biri yeşil yaprak ve beyaz saplıdır (beyaz fesleğen), diğeri siyah yapraklı ve mor saplıdır (siyah fesleğen). Sonuncusu beyazından daha iyi olarak bilinir ve ateşi, balgamlı öksürüğü iyileştirmede daha etkilidir.

Fesleğen olan evde aydınlık azalmaz ve sivrisinek girmez. Yapraklar sapların üstünden ayrılmalıdır. Fakat dolunayda, pazar akşamı, gece veya öğlen, duş almadan veya aybaşı döneminde veya başka bir uygunsuz şekilde yapmayın. Bu şifalı bitki eğer gerekli özen alınmazsa ve kullanılmazsa kurur.

Triphala

Triphala’nın düzenli kullanılması vücut yapısını değiştirir.

Hazırlanışı: 

Chebulic myrobala (müsil ve vücut kuvvetlendirici özelliği olan ve karaciğer ile ilgili hapların yapımında kullanılan bir tür bitki olup, toksin ve yağların vücuttan atılmasında kullanılır.)

Belirlliric Myrobalan Emblica Myrobala

Bu üç meyvenin de çekirdeklerini çıkarın (temiz ve kurtsuz olmalı) ve geri kalan meyveleri de ayrı ayrı toz haline getirin ve 1:2:4 oranında karıştırın. Bu karışımı bir şişede tutun ve mantarla kapatın. Bu işlem dört ayda bir yapılmalıdır, çünkü bu süreden sonra etkisini kaybeder. Gençlik için düzenli olarak en az 12 sene kullanılmalıdır. Sabahları diş fırçalama, gargara ve eller yıkandıktan sonra triphala tozunu suyla bir seferde boş mideye alın.

Doz: Bir yaşında bir çocuk için iki tane, iki yaşındaki çocuk için dört tane, 32 yaşındaki bir yetişkin için 64 tane alınmalıdır. Bunu aldıktan sonra bir saat su hariç hiçbir şey yiyip içmeyin. Yıllarca düzenli kullanıldığında şaşırtıcı sonuçlar verdiği kanıtlanmıştır. Bu tedaviyi kullanan insanlar sadece vejetaryen yemelidir. Triphala’nın iki yıl düzenli kullanımı tüm hastalıkları tedavi eder, dört yıl kullanımı kişiyi güzelliştirir, sekiz yıl düzenli kullanımı insanı daha genç yapar.

Çemen Otu

Yaşlandıkça belirli sayıda çemen otu tohumu alın ve boş mideye çiğneyin. Eğer akşam alacaksanız suyla alın. Artirit, kolda halsizlik, kas ağrıları, iştah kaybı, idrar sıklığı artışı, siyatik gibi yaşlılık rahatsızlıklarını önler.

Çemen otu tohumlarını suda ıslatın ve karıştırıp süzdükten sonra için veya çiğneyin. Sebzelerinizin içine de katabilirsiniz.

Çemen Otu Çayı Nasıl Yapılır ?

 1. Bir buçuk çemen otunu bir bardak suda (200-250 ml) kaynatın.
 2. 10 dakika sonra, 150 ml kaldığında, ateşi söndürün.
 3. Ilıdığında yudum yudum için.
 4. Eğer acıysa, ılık süt veya şeker pekmezi ekleyin.

Balgamlı öksürük, göğüs ağrısı ve kronik kalp hastaları için 1-2 çay kaşığı bal ekleyip için. Eğer çemen otu akşamdan suya konup, sabah içilirse, daha etkilidir. Günde iki kere için, sabahları boş mideye ve geceleri de yatağa girmeden önce. Balgam oluşumunu durdurur ve sindirimi geliştirir.

Özellikleri

 • Acı ve serttir. Çemen otu balgamı parçalar ve vatayı azaltır. Solunum ve sindirim sistemlerindeki ve kan damarlarındaki fazla balgamı çıkarır. Vücudun iç kısımlarını temizler, şişlikleri, yanıkları ve ağrıları dindirip sağlık verir. Dışkı normal olarak geçer, mide, karaciğer ve diğer  organlar daha güçlü olur ve düzenli çalışırlar.
 • Hayvansal karaciğer yağı ile aynı kimyasal olarak, vejetaryenlere alternatiftir. Anemi, zayıflık, eklem ağrısı, gut, raşitizm, idrar çıkarma, diyabet gibi hastalıkları tedavi eder.
 • Karın ağrısı, karın şişliği, hazımsızlık, iştah kaybı, dizanteri, dalak ve karaciğer bozukluğu, ülser, kolit ve balgamlı öksürük, nefessizlik, solunum sistemindeki organların birinin şişmesi, bronşit ve benzeri hastalıklara iyidir. Düzensiz regliye, leucorrhoae, rahim şişmesinde faydalıdır, rahim kanallarını temizler, kadınları daha güçlü yapar. Süt vermede tıkanıklığı temizler.
 • Çemen otu kullanımı ile idrar ve kandaki şeker azalır, kandaki kolesterol düşer. Kan basıncı ve trigliserit normal seviyede tutulur. B-17 vitamini -kanser tedavisinde faydalıçemen otunda çok fazladır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir