Genel

Biberiye’nin Faydaları ve Baş Ağrısına Etkisi


Baş Ağrısı Tedavisine İyi Gelen Bitkisel Karışımlar

Adet döneminde, migren nöbetlerinde ya da strese bağlı baş ağrıları rutin hayatı felç edebilir. İşe odaklanamamaya ve yaşam kalitesinin düşmesinde baş ağrısının büyük ölçüde payı bulunmaktadır. Sürekli olarak ilaç almak vücudun bu ilaçlara karşı bağışıklık kazanmasına neden olur. Üstelik bazı ilaçların yan etkileri baş ağrısını geçirse dahi organlarda tahribata yol açabilir.

İlaçların içeriğinde de büyük oranda bitkisel karışımlar bulunmaktadır. Aslında baş ağrılarını geçirmek için bitkilerden de destek almak mümkündür. Bitkilerin yatıştırıcı etkisi sayesinde ilaç kullanmaya gerek kalmadan baş ağrısını geçirmek hem daha etkili, hem de daha doğal ve uzun süreli bir tedavidir.

Geçmişten Günümüze Bitkisel Kürler

Baş ağrısı için eski toplumlarda bitkilerden sıkça faydalanılmaktaydı. Tıbbın henüz bu kadar gelişmediği dönemlerde toplumlar çeşitli bitkiler ile kür yaparak ağrılarına çözüm bulmaktaydı. Medikal anlamda satışa sunulan ilaçların kişiden kişiye değişen etkileri aslında vücudun bağışıklık edinmesi ile alakalı.

Üstelik bu ilaçların hemen hepsinde de bazı bitkiler kullanılmakta. Aslında evde hazırlanabilecek karışımlar ile migren başta olmak üzere bazı ağrıları yok etmek mümkün. Biberiye de kanser tedavisinden sinüzite kadar pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır.

Migren Ağrısına Biberiye İle Çözüm

Aslında çoğu zaman kokusu için kullanılan biberiye bitkisi aslında bağ ağrıları için doğal bir ilaç. Üstelik yalnızca migreni geçirmekle kalmayan biberiye kanser önleyici olan bir bitkidir.

Ayrıca tüm zayıflama ilaçlarının içinde yer alan bu çalı bitkisi kilo vermeye de yardımcı olur. Günümüzde ağrı kesici olarak kullanılan ilaçların hemen hepsinde biberiye bulunmaktadır. Karnosik asit denilen diterpene içeren bu bitki bağ ağrılarının tümünde muhteşem bir etki gösterir. Evde hazırlanabilecek biberiye kürü sayesinde baş ağrılarınıza doğal yoldan çözüm bulabilirsiniz.

İki Biberiye Kürü İle Ağrılardan Kurtulun

Biberiye ile baş ağrısına çözüm bulabilirsiniz. Bunun için denenebilecek iki farklı kür bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi migren, diğeri ise bunun dışındaki baş ağrıları için kullanılmaktadır. Migren ağrısında kullanmak için hazırlayacağınız kür çay şeklinde olmaktadır.

  1. 1 su bardağı suyun içerisine 1 tatlı kaşığı biberiye eklenerek kaynatılır.
  2. Kaynadıktan sonra 10 dakika kısık ateşte demlenmesi beklenir.
  3. Ardından çay şeklinde yemeklerden sonra tüketilir.
  4. Bu küre, günde 2 defa olmak üzere 20 gün devam edilmelidir.
  5. 20 gün sonra 1 hafta kadar ara verilmesi önerilmektedir. Hamile ve emziren kadınlar doktorlarına başvurmadan bu kürü kullanmamalıdır.

Strese Bağlı Baş Ağrılarına Biberiye Çayı

Diğer baş ağrıları için kullanılacak kür için ise ;

  1. Bir tencereye 1 litre su koyulur ve içine 3 yemek kaşığı biberiye atılarak kaynatılır.
  2. Kaynadıktan sonra ocak kapatılır ve 5 dakika bekletilir.
  3. 5 dakikanın ardından boyna temiz bir havlu koymak ve tencereye eğilmek gerekiyor.
  4. Amaç tencereden çıkan buharı solumaktır. Bu kürü migren ağrısı başladığında uygulamak gerekmektedir. Biberiyeyi çok fazla koymak baş dönmesine neden olabileceği için tarife göre hareket edilmelidir.

Biberiyenin Faydaları

Yemeklere baharat olarak kullanılan bu bitkinin tek faydası ağrı üzerindeki etkisi değildir. Doğal bir idrar söktürücüdür aynı zamanda . Gaz problemi olanlar için de doğal bir içecek olarak kullanılmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde de kullanılan bu bitki damar açıcı görevini üstlenir.

Ayrıca astım ve bronşit gibi tehlikeli hastalıkların hafifletilmesinde de faydalanılan bu bitki saç yağlanması gibi cilt problemleri için de kullanılmaktadır. Ancak bu bitkiyi aşırı kullanmanın da bazı yan etkileri olabilir. Bu nedenle belirtilen miktarlarda vücuda alınmalı ve doktora danışılmadan bebek ya da çocuklara verilmemelidir.