Bel Kayması Neden Olur ve Tedavi Süreci?
Bel Kayması Nedir?

Bel kayması, üstteki omurun altta bulunun omurun üzerinden öne doğru kaymasıdır. Genellikle L4 omurun L5 omurunun üzerinden kaymasıyla meydana gelir. Bununla birlikte “dar kanal” denilen rahatsızlıkta peşinden ortaya çıkabilir. Genellikle çocuklarda ve orta yaş üstü kişilerde görülür.

Gerçekleşen bu kayma hareketi omurlar arası dokuları, omurilik ve sinirleri sıkıştırır ve en başta bel ağrısıyla beraber kalça, bacaklar ve ayak parmaklarında ağrı, uyuşma, karıncalanma gibi semptomlar ortaya çıkmaktadır. Bel ağrısı ile doktora başvuran hastaların yaklaşık yüzde onun bel kayması tanısı konmaktadır. Kadınlarda erkeklere nazaran daha sık görülen bu hastalık bel fıtığına benzemesinden dolayı karıştırılmaktadır.

Bel Kayması Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak belde ve kalçada ağrılar meydana gelir. Ağrılar çoğu zaman öne doğru eğilirken artarken, arkaya eğilmelerde azalmaktadır. Uzun süre ayakta kalmak bel kaymasına sebebiyet verebilir. Bazı şikayetlerde ise akşamları bacaklarda kramplar meydana gelmesi şeklindedir.

Tanı Koyma Süreci

Bu tarz şikayetler meydana geldiğinde ilk olarak doktora başvurulmalı. Kesinlikle bilgisiz kişilerin omurganıza bir müdahale etmemesi gerekir. Yanlış bir müdahale kötü sonuçlar meydana getirebilir. Doktorun istemesi üzerine çeşitli pozisyonlarda MR çekilip omurda kayma olup olmadığı tespit edilebilir.

Bel Kaymasında Fizik Tedavi

Doktorunuz fizik tedaviyi uygun görürse bu tedavi sayesinde zayıf bölgedeki kaslarınız gelişerek kayan omurunuz daha dayanıklı hale getirilerek omurunuzun yerine oturması sağlanır. Bu dönemde düzenli olarak doktor gözetiminde olmanız gerekmektedir.

Bel Kaymasında Cerrahi Olmayan Yöntemler

Teşhis koyulan hastalara cerrahi operasyondan önce medikal tedavi uygulanır. Doktor hasta olan kişinin günlük yaşantısındaki aktivitelerini azaltmasını isteyebilmektedir. Gerektiği takdirde bel korsesi takmanız gerekebilir. Bel korsesi, ağrının azalmasına ve oluşan spazmın giderilmesinde yardımcı olur. Alternatif olarak bele yapılan iğneler sayesinde ağrıların giderilme olasılığı vardır. Bu iğnelerin diğer ismi ise steroid enjeksiyondur. Fakat iğneler her zaman çözüm olmayabilir.

Cerrahi Yöntem Ne Zaman Gerçekleşir?

Omurdaki kaymanın şiddeti ve hasta şikayetleri dikkate alınarak doktorunuz cerrahi müdahaleye yönlendirebilir. Cerrahi operasyon en son çare olarak görülmektedir. Oluşan ağrının şiddetli olması ve medikal tedavi dışında ise rahatsızlık o zaman ameliyat seçeneğine başvurulur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir