Anne - Çocuk

Bebeklerde Yüksek Ateş Sorunu ve Derece Tablosu


Bebeklerde Yüksek Ateşi Düşürmek İçin Ne Yapılmalı ?

Ateş, vücudun yabancı maddelere, virüslere veya bakterilere karşı açmış olduğu bir savaştır. Sağlıklı bir bireyin vücut sıcaklığı yaklaşık olarak 36° derece ile 37° derece arasında değişmektedir. Kişinin vücut sıcaklığı 35° dereceden az olursa hipotermi, 37° dereceden fazla olursa yüksek ateş durumu ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerde Yüksek Ateş Nasıl Ölçülür?

Yüksek ateş durumu çok basit nedenlere bağlı olabileceği gibi çok ciddi sorunlarında belirtisi olabilmektedir. Ateşi ölçmeye yarayan alete termometre adı verilir. Bebeklerin ateşi sağlıklı bir şekilde alından, koltuk altından, kulaktan, popodan ve ağızdan ölçülebilir.

Bebeğin ateşinin 2 yaşına kadar popodan, 2 yaşından sonra ise koltuk altından ölçülmesi tavsiye edilmektedir. Ateşin ölçüleceği bölgenin ve termometrenin temiz ve kuru olmasına özen gösterilmelidir. Bebeğe dokunarak yapılan ölçümler sağlıklı olmamakla birlikte, yanıltabilir ve hastalığın ilerlemesini tetikleyebilir.

Bebeklerde Yüksek Ateşin Nedenleri Nelerdir?

Günümüz ebeveynlerinin sık sık karşılaştığı durum olan yüksek ateş, özellikle kış aylarında ve çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Yaşadığımız çevre içerisinde, aynı ortamı paylaştığımız insanlar, hayvanlar ve nesneler aracılığı ile zararlı mikroorganizmaların vücuda girmesi sonucu vücudumuz tepki verir ve savunma mekanizmasını devreye sokar.

Savunma mekanizmasının devreye girmesine viral enfeksiyonlar, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonlarının neden olabileceği gibi vücutta meydana gelen iltihaplanmalar da neden olabilmektedir. Bu nedenle ebeveynlerin bir uzman kontrolünde tedaviye başlamaları gerekmektedir.

Bebeklik evresinde tamamen hastalıklara açık olan bünyenin savaşabilmesi yetişkin bireylere oranla ne yazık ki daha zordur. Bebeğin yaşam alanın her zaman daha temiz olması, kıyafetlerinin ayrı olarak yıkanması, yetişkin bireylerin olabildiğince temastan kaçınması ve odasının düzenli olarak havalandırılması bebeğin sağlığını korumak açısından oldukça önemlidir.

Bebeğin yaşı ve genel durumu yapılacaklar konusunda oldukça önem arz etmektedir. Eğer bebek 3 aydan daha küçükse hemen bir doktora başvurulmalıdır. 3 aydan büyük olan bebek ve çocuklarda, eğer bilinç yerinde ve uyanıksa, hareket halinde ve oyun oynayabiliyor, beslenmesinde herhangi bir sıkıntı yoksa aşağıdaki yöntemlerden bazılarını uygulamak, ateşi kontrol altına almanız açısından yararlı olacaktır.

Yüksek Ateş Nasıl Düşürülmeli ?

  • Fazla suyu alınmış ıslak havlu veya temiz bir bez parçası, ısıya duyarlı bölgeler olan alın, koltuk altı, kasıklar, el ve ayaklara konulmalı, belirli aralıklarla bu işlem yinelenmeli veya ılık bir duş aldırılmalıdır.
  • Bebeğin gereğinden fazla kalın giydirilmesi ateşini arttıracağından, üşümesine de mahal vermeyecek şekilde ince kıyafetler giydirilmelidir.
  • Bebeğin bulunduğu oda sıcaklığı ortalama olarak 20 ile 23 derece aralığında sabit tutulmalıdır.
  • Ateşi olan bebek sıvı kaybedeceği için bol bol su içirilmeli, sıvı takviyesi yapılmalıdır.
  • Bebeğin beslenmesine dikkat edilmeli, anne sütü alan bebekler belirli sıklıklarla emzirilmelidir.

Bebeğin sağlığını korumak öncelikle bilinçli birer anne ve baba olmakla başlar. Bu nedenledir ki doğruluğundan emin olunmayan tedavi yöntemlerini denememek gerekir. Yüksek ateşe maruz kalan bebek için kesinlikle doktor kontrolü olmadan yapılmaması gerekenlerden bir kaçı aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

  • Bebeğin alerjisinin olup olmadığı bilinmeyen bitkisel tedavi yönleri denenmemelidir.
  • Doktor tarafından gerekli görülmedikçe antibiyotik kullanılmamalı, ateşi düşürmek için aspirin vb. haplar verilmemelidir.
  • Titreme nöbeti gelen bebeğin üzeri örtülmeli, üşüdüğü varsayılarak kalın giyindirilmemelidir.
  • Bebeğin vücudu sirkeli su ile silinmemelidir. Sirkeli su ateşi vücuda gizleyeceği için tehlikeli durumlara mahal verebilir.