Anne ve Çocuk

Bebeğin Altı Nasıl Değiştirilir ? Kolay Bebek Altı Temizleme Yöntemleri

Bebeğin Altı Nasıl Değiştirilir ? Kolay Bebek Altı Temizleme Yöntemleri

Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir ?

Telaşlanmayın. Bebeğinizle beraber öğreneceksiniz. Bebeğin alt temizliğine başlamadan önce kullanacağınız bütün malzemelerin hazır olarak yanınızda olması önemlidir. Bunlar bir iki tane bebek bezi, bebeğinizin cilt tipine uygun ıslak mendil veya su ile ıslattığınız bir kumaş parçası, alt açma sırasında bebeğin altına sereceğiniz alt açma örtüsü, pişik önleyici krem. Ellerinizin temiz olmasına özen gösterin. Fazlaca hareketli bebeklerde zorlanmamak için bebeğin eline oyalanmasını sağlayacak oyuncaklar verebilirsiniz.

Bebek Altı Nasıl Temizlenir ?

 1. Alt açma örtüsünü düz ve güvenli bir yere serdikten sonra bebeğinizi üzerine sırt üstü yatırın.
 2. Kirli bezi bantlarını açarak çözün.
 3. Bebek bezinin ön yüzü ile önden arkaya doğru silin ve kirli bezi kenara bırakın.
 4. Islak mendil veya ayarladığınız diğer ıslak kumaş parçası ile önden arkaya doğru olmasına dikkat ederek temizlemeye başlayın.
 5. Temizleme işlemi bittikten sonra hali hazırdaki pişik kreminizi kullanın.
 6. Daha sonra temiz bebek bezini alın ve bebeğinizin altına yerleştirin.
 7. Yapışkan bantlar arkaya gelecek şekilde olmalıdır.
 8. Daha sonra bebeğinizin bacaklarını hafifçe ayırarak bezin ön kısmını yerleştirin.
 9. İdrar veya dışkı taşması olmaması için göbek hizasında olmasına ve bacak kenarlarının katlanmamasına özen gösterin.
 10. Çok sıkı ve çok gevşek olmayacak şekilde bantları yapıştırın.
 11. Alt temizleme işlemi bitmiştir. Kirli bezi kendi bantlarıyla tutturduktan sonra bir poşete koyun ve bağlayın daha sonra çöpe atabilirsiniz.

 Yeni Doğanlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Yeni doğanların cildi çok hassas olduğu için ayrı bir özen gösterilmelidir. Uzun süre aynı bez tutulmamalı kısa aralıklarla temizlenmelidir. Eğer bebeğinizde pişik görürseniz pişik kremi kullanmaya başlayın. Buna rağmen geçmiyorsa kullandığınız bez bebeğinizin cilt tipine uygun olmayabilir. Bebek bezinizi değiştirmeyi deneyin. Ama hala geçmeyen bir pişik devam ediyorsa doktorunuza görünün.

Yeni doğanlar için göbek bağı oyuntulu bebek bezlerini tercih edebilirsiniz. Bunlar hem bebeğinizin hem de sizin rahatlığınızı sağlayacaktır.

 Pişik Önlenmesi

Öncelikle pişik oluşmaması için gereken her şeyi yapmaya özen göstermeliyiz. Sık sık bez değiştirmeli bu aşamada bebeğin altını havalandırmalıyız. Her şeye rağmen hala pişik oluşuyorsa yapılması gerekenler;

 • Pişik kremini gün içinde alt değiştirmede özenle kullanın.
 • İyice temizlendiğinden emin olun.
 • İçerisinde parfüm olan temizleme ürünlerini kullanmayın.

 Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?

 •  Pişikle birlikte bebekte ateş varsa
 •  Pişik bezden dışarı yayıldıysa ve deride döküntü başladıysa
 •  Bebek antibiyotik kullanıyorsa, pişik etrafında kırmızı lekeler varsa
 •  Su toplanması ve irinli yara oluştuysa bebeğinizi doktora götürmelisiniz.

Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.