Bebek Sütten Nasıl Kesilir ? Anne Sütü Ne Kadar Devam Etmelidir ?
Bebeğimi Sütten Nasıl Keserim ?

Bebeğiniz için sağlıklı bir emzirme dönemi geçirdikten sonra sıra geliyor onu çok sevdiği bu şeyden ayırmaya. Bazı bebekler anne sütü istemezken bazı bebekler içinde vazgeçilmez bir şey oluyor. 2 yaşına kadar emzirmeyi öneren uzmanlar sonrasında “sütten kesme” denilen emzirmeyi sonlandırma aşamasına geçilmesini öneriyor.

En az emzirme dönemi kadar önemli olan bu süreç anne ile bebek arasındaki özel bağın kopması demektir. Emzirmeyi sonlandırmak için en uygun zaman seçilmelidir ve bu uzun bir süreç olabilir. Doğru zamanı seçmek kadar doğru yöntemi seçmekte önemlidir. Bu konuda birçok yöntem denenmiştir. Sizde hem bebeğiniz hem de kendi açınızdan en doğru yöntemi bularak başlayabilirsiniz.

Memeden Kesme Süreci Nasıl Olmalıdır?

Emzirme döneminde olduğu kadar emzirmeyi sonlandırma döneminde de bebeğinizle çok ilgilenmelisiniz. Onunla konuşun, onu istemediğiniz hissine kapılmasına izin vermeyin. Bu dönemde sabırlı olun ve etrafınızdan yardım almayı unutmayın.

Meme bebek için sadece karnını doyuracağı bir şey değildir. Aynı zamanda rahatladığı bir yerdir. Annenin kokusu sıcağı onlara huzur verir. Bu süreci rahat atlatmak önemlidir. Anne içinde bebek içinde yorucu olmaması için en uygun yöntemlere gelin bir göz atalım;

Bir Anda Sütten Kesmek

Bu yöntem en az 1 yaş ve üzeri yaşlarda uygulanır. Eğer bebeğiniz anne sütü yanı sıra ek besinlerde alıyorsa sizin için uygun bir yöntem olabilir. Sadece anne sütü ile beslenen bebeği birden anne sütünden ayırmak doğru olmaz.

Azaltarak Sütten Kesmek

Anneler tarafından en çok kabul gören yöntemlerden biridir. Ek besine başlamış olan bebeğinizin emzirme sıklığını azaltarak bu yöntemi uygulamaya başlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz emmeyi oyun haline getirdiyse zorlanabilirsiniz. Memeye geldiği zamanlarda ona alternatif yiyecekler sunarak meme talebini azaltmayı deneyin. sonraki zamanlarda sadece geceleri emzirerek gün içinde emzirmeyi bırakın. Adım adım ve sabırla ilerleyin.

İğrendirme Yöntemi

Çocuğu memeden iğrendirerek soğumasını ve memeden vazgeçmesini sağlamaktır. Memeye ketçap veya çikolata sürerek görüntü çirkinleştirilir. Bazı anneler meme ucuna bant yapıştırmayı yada iplik sarmayı da denerler.

Ayrılma Yöntemi

Bir diğer yöntemde ayrılma yöntemidir. Anne bebeği babasına, bakıcısına veya anneanne-babaannesine bırakarak başka bir yere gider. Çocuğun anne memesinde bulduğu huzur ile birlikte anneden uzak kalma durumu onu kötü etkileyebilir. Eğer çocuğun bırakıldığı kişi veya kişiler bu dönemde çocuğa yardımcı olup sevecen davranırsa süreç kolay atlatılabilir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir