Beslenme Bitkisel

Barut Ağacı Kabuğu Nerede Bulunur? Faydaları ve Özellikleri

Barut Ağacı Kabuğu Nerede Bulunur? Faydaları ve Özellikleri

Barut ağacı kabuğu, diğer ismiyle erkek akdiken olarak bilinen bir ağaç türü olup, Anadolu’nun kıyı bölgelerinde sulak alanlarda ve yüksekliği 1000 metreyi aşan dağ ovalarında ve vadilerde yetişen, özellikleri ve sağlığa faydaları ile ilginç bir ağaç türüdür.

Barut Ağacı Kabuğunun Faydaları

Barut ağacı kabuğunun başta sindirim sistemine olmak üzere sağlığa mucizevi faydaları vardır. Bunlardan ilki sindirim sisteminin işleyişini dengeleyerek, bağırsakların fizyolojik işleyişini düzenler ve kabızlığı sona erdirir.

Bağırsaklardaki zararlı mikro organizmaları öldürerek, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Bunun yanında safra salgılanmasında önemli işleyişe sahip enzimlerin salgılanmasında da etkiye sahiptir.

Hemoroit rahatsızlığı olan kişilerin de tedavisinde kullanılır. Günümüzün yaygın hastalıklarında sarılık, karaciğer yetmezliği olan hastaların tedavisinde doğal antibiyotik ve iyileştirici olarak kullanılır.

İnsan fizyolojisinin eksik kaldığı mekanizmalarda, fizyolojik işleyişin iyileşmesinde düzenleyici olarak kullanılır. Ayrıca yaralanmalar da kullanıldığında, kişinin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Kullanılacak Barut Ağacı Kabuğunun Özellikleri

Tedavilerde kullanılacak barut ağacı kabuğunun bazı özellikleri kazanmış olması gerekir. Örneğin 1 yıllık bir kabuğun kullanılması, daha tedavi edici olarak kullanılma özelliğini kazanamadığı için iyileşmeyi sağlayamayacaktır. Bu nedenle kullanılacak kabuğun en az 3 yaşında olması gerekir.

Ayrıca 3 ve daha fazla yılık kabuğun hemen kullanımı da yanlıştır. Bu kabuğun da en az 1 yıl bekletilmiş olması gerekir. Aksi taktirde iyileşme özelliği olmayacaktır. Biyolojik olarak bu özelliği kazanması için 1 yıl bekletilmesi ve deformasyonlara uğrayarak tedavi edici özelliğini kazanması gerekecektir.

Barut Ağacı Kabuğunun Kullanılma Şekli

Kullanmak istediğiniz barut kabuklarını yaklaşık 6-7 saat ılık suda bekletilmelidir.

Daha sonra 5-10 dakika kaynatılarak, kabuklar süzülmeli.

Aç karna günde 3 defa, birer çay kaşığı içilmelidir.

Barut Ağacı Kabuğu Çayı Faydaları ve Hazırlanışı

Makat bölgesinde oluşan basurun doğal ilacıdır.
Dalak organının sorunsuz çalışmasını desteklerken safra salgılamaya da yardımcı olur.
Tere otunun metabolizmayı hızlandırdığı kadar etkisi vardır.
Sindirimi düzenleyerek kabızlık riskini azaltır.
Dalak organının sorunsuz çalışmasını desteklerken safra salgılamaya da yardımcı olur.
Tere otunun metabolizmayı hızlandırdığı kadar etkisi vardır.
Zehirlenmelere karşı etkili bir ilaçtır.


Çıban ve kesik tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılır.
Karaciğerin zarının yenilenmesini destekler ev aynı zamanda zararlı toksinlerden arınmasını destekler.
Dalak organının sorunsuz çalışmasını desteklerken safra salgılamaya da yardımcı olur.
Tere otunun metabolizmayı hızlandırdığı kadar etkisi vardır.
Kusturucu etkisi sayesinde Kan dolaşımını dengeleyerek damar tıkanıklığını ve kalp rahatsızlıkları riskini azaltır.
Antispazmodik etkisi olan bu kabukların kaslarda oluşan spazmları hafifletir.

Barut Ağacı Kabuğu İle Çay Nasıl Yapılır?

Kabukların en az bir yıl bekletilmesi gerekir. Daha sonra kabukları iyice yıkayıp 10 dakika kaynatılıp öyle tüketilebilir. Süzüldükten sonra günde üç defa yemeklerden önce bir çay bardağı kadar tüketilmelidir. Hazırlanan su aynı zamanda pansuman ve tonik olarak da kullanılabilir. Bağırsakları hızlı çalışanların tüketmemesi gerekir.

Size faydalı gelebilecek diğer bir karışım ise ?ananas kabuğu ile çay yapmak? adlı makalemize gitmek için ?buraya tıklayınız.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.