Bitkisel

Barut Ağacı Kabuğu Nerede Bulunur ? Faydaları ve Özellikleri


Barut Ağacı Kabuğunun Özellikleri

Barut ağacı kabuğu, diğer ismiyle erkek akdiken olarak bilinen bir ağaç türü olup, Anadolu’nun kıyı bölgelerinde sulak alanlarda ve yüksekliği 1000 metreyi aşan dağ ovalarında ve vadilerde yetişen, özellikleri ve sağlığa faydaları ile ilginç bir ağaç türüdür.

Barut Ağacı Kabuğunun Faydaları

Barut ağacı kabuğunun başta sindirim sistemine olmak üzere sağlığa mucizevi faydaları vardır. Bunlardan ilki sindirim sisteminin işleyişini dengeleyerek, bağırsakların fizyolojik işleyişini düzenler ve kabızlığı sona erdirir.

Bağırsaklardaki zararlı mikro organizmaları öldürerek, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Bunun yanında safra salgılanmasında önemli işleyişe sahip enzimlerin salgılanmasında da etkiye sahiptir.

Hemoroit rahatsızlığı olan kişilerin de tedavisinde kullanılır. Günümüzün yaygın hastalıklarında sarılık, karaciğer yetmezliği olan hastaların tedavisinde doğal antibiyotik ve iyileştirici olarak kullanılır.

İnsan fizyolojisinin eksik kaldığı mekanizmalarda, fizyolojik işleyişin iyileşmesinde düzenleyici olarak kullanılır. Ayrıca yaralanmalar da kullanıldığında, kişinin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Kullanılacak Barut Ağacı Kabuğunun Özellikleri

Tedavilerde kullanılacak barut ağacı kabuğunun bazı özellikleri kazanmış olması gerekir. Örneğin 1 yıllık bir kabuğun kullanılması, daha tedavi edici olarak kullanılma özelliğini kazanamadığı için iyileşmeyi sağlayamayacaktır. Bu nedenle kullanılacak kabuğun en az 3 yaşında olması gerekir.

Ayrıca 3 ve daha fazla yılık kabuğun hemen kullanımı da yanlıştır. Bu kabuğun da en az 1 yıl bekletilmiş olması gerekir. Aksi taktirde iyileşme özelliği olmayacaktır. Biyolojik olarak bu özelliği kazanması için 1 yıl bekletilmesi ve deformasyonlara uğrayarak tedavi edici özelliğini kazanması gerekecektir.

Barut Ağacı Kabuğunun Kullanılma Şekli

  1. Kullanmak istediğiniz barut kabuklarını yaklaşık 6-7 saat ılık suda bekletilmelidir.
  2. Daha sonra 5-10 dakika kaynatılarak, kabuklar süzülmeli.
  3. Aç karna günde 3 defa, birer çay kaşığı içilmelidir.