Beslenme

Bal’ın Özellikleri ve İnsan Sağlığına Yararları

Bal’ın Özellikleri ve İnsan Sağlığına Yararları

Balın Faydaları

İnsan sağlı üzerinde etkin bir role sahip ve doğada doğal halde bulunan bal, arıların binlerce çiçek poleninden meydana gelmekte olan muhteşem bir karışımdır.

Yapısında askorbikasit, fenolik maddeler, tokoferol ve flavonoidler ile zenginleştirilmiş sistem düzenleyici elementleri içerisinde barındırmaktadır. Balın insan sağlığı üzerinden ki etkileri saymakla bitmeyeceği gibi yüzyıllardır hastalıklarda tedavi yöntemi olarak birbirinden farklı bitkisel karışımlara dahil olmaktadır.

Balın bilinen tedavi yöntemleri başında antioksidan etkiye sahip olması ile birçok rahatsızlıkta olumlu sonuçlar göstermekte olduğu bilinmektedir.

Cilt Sağlığı

Cilt üzerinde meydana gelmekte olan sivilce, akne, leke ve güneş yanıklarına karşı antioksidan etkiye sahip bal ile cildinizde nemli ve parlak bir görünüm oluşturmaktadır. Anti aging özelliğe sahip bal yaşlanma karşıtı olup, yara ve zührevi hastalıklarda deride onarıcı etkiler göstermektedir.

Akne ve Sivilceler

Beslenme bozuklukları, stres yada sıkıntılar ile meydana gelmekte olan cilt bozukluklarına karşı oldukça etkin bir rol oynamakta olan bal, içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde kuru ve yıpranmış ciltlere sürülerek doğal bir maske yapısına sahiptir. Vitamin ve minerallerin zengin olduğu bal cildinizde parlak ve yenileyici bir görünüm katmaktadır.

Kepek Oluşumuna Karşı Bal’ın Etkisi

Şampuan ve saç serumları üretiminde kullanılmakta olan bal doğrudan kepekli bölgeye sürülerek saç derisinde nüfus etmekte olan kepek oluşumunu vitamin ve mineraller ile adeta duvar etkisi yaratmaktadır.

Yalnızca saça derisine nüfus etmekte olan kepek oluşumlarına değil, saç tellerinizin kuvvetli ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır.

Deri ve Zührevi Hastalıklar

Vücudunuzda meydana gelmekte olan alerjik kızarıklıklar, yara izleri ve güneş lekelerine karşı oldukça besleyici ve antioksidan etkiye sahip bal, cildiniz de meydana gelmekte olan yıpranma ve yaralara karşı iyileştirici bir etki göstermektedir. Doğrudan cildinize uygulayabileceğiniz gibi farklı ilaç tedavilerinde de kullanılmaktadır.

Gençlik İksiri Bal

Yüzünüzde medya gelmekte olan kırışıklıklar ve lekelere karşı adeta iksir etkisi göstermekte olan bal, gençliğin sırrı olarak bilinmektedir. Yüzünüze doğrudan maske yaparak kullanabileceğiniz ve lekeli bölgelere nüfus etmekte olan yüksek mineral ve vitaminler ile cildinizin sağlıklı yapıya ulaşmasına olanak sağlamaktadır. Halk arasında yaşlanma karşıtı mucizevi madde olarak da adlandırılmaktadır.

Vücut Sağlığı

İçerisinde barındırdığı zengin mineral ve vitaminler ile vücut dengesini korumakta olan bal mevsimsel hastalıklara ve mikroplara karsı bağışıklık sistemini güçlü kılmaktadır.

Mevsimsel yada enfeksiyona bağlı hastalıklara karşı vücut direncini kuvvetlendirmek olan bal ile bağışıklık sisteminizi dengede tutabilirsiniz.

Balgam Sökücü

İnsan vücuduna zarar vermekte olan balgam oluşumlarına karşı etkin bir rol oynamakta olan bal, vücut içerisinde bulunan bakterilere karşı asit tepkisi ve bakterilerin çoğalmasına olanak sağlayan nem oluşumunu yok etmektedir.

Mikro organizmalara karşı yok edici etkiye sahip bal içerisinde hiçbir bakteri bulundurmaması ile antibiyotik etki sağlamaktadır.

Kemik Hastalıkları

Yaşa bağlı kemik erimesi ve kemik yapısının güçsüzleşmesine karşı meydan okumakta olan bal, antioksidan ve antibakteriyel yapısı ile kemik direncini arttırarak yıpranmasına engel olmaktadır. İçerisinde barındırmakta olduğu C vitamini, B vitamini ve demir açısından oldukça zengin olan bal, kemiklerin güçlenmesinden etkin bir rol oynamaktadır.

Göz Hastalıkları

Göz yapısının bozulması ve görme ile ilgili problemlere karşı savurucu bir etkiye sahip bal, katalas enzimleri ve B1, B2, B6, C vitaminleri ile göz hastalıkalrının önüne geçmektedir. Doğrudan göz çevresine uygulayabileceğiniz bal aynı zamanda göz enfeksiyonlarına karşı antibiyotik etki sağlamaktadır. Göz çevresinde oluşan kaşıntı, kızarıklık ve kuruluğa akrşı nemlendirici bir etki göstermektedir.

Bal’ın Diğer Faydaları

Bal kilo düzenleyici etkiye sahip zengin mineral, protein ve enzimler ile vücudunuzun zinde kalmasına destek olmaktadır. Halsizlik, uyku problemi ve dikkat dağınıklıklarına karşı fosfor, magnezyum ve demir içermekte olan bal vücudunuza yüksek enerji depolamaktadır.

Yanıklara İyi Gelir

Antibakteriyel özelliğe sahip bal içerisinde bakteri bulundurmaması ile cilt üzerinden oluşan bakteri oluşumlarına karşı savurucu etki göstermektedir. Yara ve yanıkların hızlıca iyileşmesi ve derinin kendini yenilemesine olanak sağlamakta olan bal ciltte antibiyotik etki yaratmaktadır.

Bal içerisinde barındırmakta olduğu cholin maddesi ile vücut üzerindeki yağ oluşumlarına karşı eritici bir etki göstermektedir. Cholin maddesi ile karaciğer fonksiyonlarını düzenleyerek gögüs bölgesinde oluşabilecek bakteri ve mikroplara karşı duvar görevi göstermektedir.

Cinsel İsteği ve Gücü Arttırır

Kan dolaşımında düzenleyici etkiye sahip olup alyuvarların yenilenmesine ve kan üretimini hızlandırmakta olan bal, sağlıklı sperm sayısını çoğaltarak cinsel problemler yaşamakta olan erkekler için afrodizyak etkisi göstermektedir. Vücudun enerji ihtiyacını karşılayarak zinde ve güçlü kalmasını sağlamaktadır.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.