Kanserli Hastalara Kemoterapi Etkisi Sağlayan Karışım ve Faydaları
Bal ve Zencefil Karışımı

Her hastalık yönteminde kullanılmakta olan bal ve zencefil insan vücudu üzerinden oldukça etkili mineral ve vitamin deposudur. Bal ve zencefil karışımının bir araya gelmesi ile meydana gelen antiseptik oluşum vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı mücadele etmesini sağlamaktadır.

Zencefil, tropikal bölgelerde yetiştirilmekte olup Malezya ve Hindistan gibi ülkelerde görülmektedir. Ülkemizde iklim koşullarına bağlı olarak zencefil üretimi sağlanamamaktadır. Bal üretiminde dünya sıralamasında ikinci sırada bulunmakta olan Türkiye birbirinden farklı bal çeşitliliği ile hastalıklara karşı şifa niteliğinde etki oluşturmaktadır.

Zencefil ve Bal Faydaları

Bal ve zencefil karışımının bir araya gelmesi ile vücutta bulunan bir çok hastalığın önüne geçmekte olan mucizevi etki antiseptik özelliği ile virüs ve mikroplara karşı vücut direncini arttırmaktadır.

Ağrı ve İltihap Karşıtı

Balın yapısında bulunan askorbikasit, tokoferol, flavonoidler ve fenolik maddeler ile vücut sistemini düzenleyici etkiye sahiptir. Zencefil baharatının içerisinde yer alan anti enflamatuar etkisi ile ağrılara ve iltihaplara karşı oldukça etkili bir mekanizma geliştirmektedir. Bal ve zencefil karışımın vücuda sağladığı antibiyotik etkisi ile şifa niteliğinde etki yaratmaktadır.

Balgam Sökücü

Mucizevi bal ve zencefil karışımı balgam sökücü etkisi ile soğuk algınlıklarda, gripal enfeksiyonlarda ve öksürüklerde rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır.

Kemoterapi Etkisi

Amansız hastalıkların başında gelen kanser tedavisinde kemoterapi etkisi göstermekte olan bu karışım, kötü huylu kanser hücrelerinin çoğalmasını azaltarak vücudun beyaz kan dengesini korumaktadır. Yalnızca kanser hastaları için değil, kanser riski taşıyan bireylerin hastalığı önlemesinde büyük bir rol oynamaktadır.

Damar ve Kalp Rahatsızlıkları

Damar ve kalp rahatsızlıklarında gerilimi azaltarak damarların genişlemesine yardımcı olmakta olan bal ve zencefil karışımı vücudun kan dolaşımını dengeleyerek kalbin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Bal ve zencefil karışımında solunum yollarına bağlı olarak astım ve nefes darlığı problemleri yaşamakta olan bireylerin düzenli kullanımlarında akciğer ve karaciğere giden oksijenin artışını sağlayarak nefes darlığı ve astımı azaltmaktadır.

Önemli Faydaları

 • Öksürük ve balgamı önler.
 • Vücut direncini arttırarak bağışıklık sistemini korur.
 • Bakterilere karşı anti bakteriyel etki göstermektedir.
 • Cildi güzelleştirir.
 • Akne, sivilce ve lekelere karşı etkin bir çözüm oluşturur.
 • Bulantı ve mide sancılarına iyi gelir.
 • Regli döneminde ki kadınların ağrılarını hafifletir.
 • Sakin ve rahat bir bünye hissiyatı kazandırır.
 • İdrar yollarını temizleyerek bağırsakları rahatlatır.

Bal ve Zencefil Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Bal ve zencefil karışımının tüketiminde 2 farklı yol izleyebilirsiniz. Çay tüketimi için uygun olan taze zencefilin kaynatılması ile bal ilave edilerek hazırlanmaktadır. İlaç etkisi yaratacak olan 2. seçenek ise balınıza toz zencefil ekleyerek tüketmek olacaktır.

Bal ve Zencefil Çayı Malzemeler

 • Yarım su bardağı bal
 • 2 parmak kalınlığında taze zencefil

Bal ve Zencefil Tozu Malzemeleri

 • 1 su bardağı bal
 • 1.5 yemek kaşığı toz zencefil

Hazırlanışı

Bal ve zencefil tozunun malzemelerini bir araya getirerek kavanoz içerisinde iyice karıştırmanız gerekmektedir. Karışımın uygun kıvama gelemsi ile bir yemek kaşığı yada tatlı kaşığı ile tüketimini gerçekleştirebilirsiniz. Bal ve zencefil tozundan meydana gelmekte olan karışımınıza isteğe göre karabiber ekleyerek etkili bir balgam sökücü karışım oluşturabilirsiniz.

Bal ve zencefil çayının malzemelerini bir araya getirerek öncelikle 0,5 ml su ile soğuk olarak taze zencefili birleştirerek kaynama noktasına ulaşana kadar ısıtınız. Kaynama noktasına ulaşmasının ardından taze zencefil suyunuzun içerisine yarım su bardağı bal ekleyerek karışımı oluşturunuz.İsteğe göre bal ve zencefil karışımına limon eklentisi yaparak soğuk algınlığı ve boğaz ağrılarında kullanabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Hamile kadınlarda fazla kullanımı mide ekşimesine neden olabilmektedir.
 2. Kan sulandırıcı etkisi ile pıhtılaşmayı engellemekte olup, cerrahi operasyonlardan önce kullanılmaması gerekmektedir.
 3. Kanser tedavisi görmekte olan hastaların şekere karşı olan hassasiyetine karşı kullanmamaları gerekebilmektedir.
 4. Kemoterapi tedavisi almakta olan kanser hastalarının ilaç etkisine karşı mekanizma oluşturması durumunda kullanılmaması gerekmektedir.
 5. Safra hastalığı olan bireylerin kullanmaması gerekmektedir.
 6. 1 yaşından küçük çocuklarda sindirim sisteminin düşük olmasından dolayı bakteri ve virüs oluşumuna karşı kullanılmamalıdır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir