Bitkisel

Ayva’nın Sağlığa Faydaları ve Özellikleri


Ayva’nın Faydaları

Ayvanın Faydaları

Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden bir tanesi olan ayva, içerisinde barındırmakta olduğu A, B, K ve C vitaminleri ile beraberinde bakır, fosfor, potasyum, çinko, demir ve sodyum açısından oldukça zengin minerallere sahiptir.

Birçok hastalığa kalkan görevi üstlenmekte olan ayva, bağışıklık sistemini güçlü tutarak oluşabilecek bakteri ve mikroplara karşı duvar örmektedir. Ayvanın kendisinin dışında ayva çekirdeği ve ayva yaprağının faydaları da saymakla bitmez.

Ayva çayı ile tüketimini gerçekleştirebileceğiniz yaprak ve çekirdek kısımları vücudunuzda meydana gelen hastalıklara karşı antioksidan özelliği göstermektedir.

Vücut Direncini Korur

İnsan vücudu için oldukça önemli C vitaminini yüksek oranda içerisinde barındırmakta olan ayva, düzenli tüketim ile vücut direncini dengede tutarak oluşabilecek bir çok hastalığa karşı vücut hücrelerini onarmaktadır.

Kış aylarından tüketimi yaygın olan ayvanın mevsimsel hastalıklarda iyileştirici ve koruyucu özelliği ile grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarınızda rahatlatıcı bir etki göstermektedir.

Adet Kanamalarını Düzenler

Kadınların sıklıkla yaşamakta olduğu en büyük problemler arasında yer alan adet kanamalarının düzensizliğine karşı oldukça etkili bir çözüm göstermekte olan ayva, düzensiz adet kanamalarının ve ağrılarının önüne geçerek kadınlarda rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etki yaratmaktadır.

Kanamalarınızdan 10 gün önce tüketimine başlayarak adet döneminizin daha sakin ve ağrısız geçmesine yardımcı olacaktır.

Baş Ağrısı ve Migrene İyi Gelir mi?

Ayva yaprağı ve ayva çekirdeğinin çay ile tüketiminde migren ve gündelik baş ağrılarına karşı rahatlatıcı bir etki göstermektedir. Yoğun ve yorucu iş temponuza karşı ayva çayı ile kısa süre içerisinde rahatlatıcı bir etki görebilirsiniz. Baş ağrısı ve migrene bağlı uyku problemlerinize yardımcı olmakta olan ayva, beyninizin dinlenmesine yardımcı olmaktadır.

Ayva Çayı Cinsel İsteği Arttıran Mucize Ayva

Düzenli ayva tüketimi ile cinsel arzularınızı ve cinsel performansınızı arttırmakta olan ayva doğal viagra özelliği taşımaktadır.

Monotonlaşmakta olan cinsel hayatınıza yenileyici bir etki yaratmakta olan ayva cinsel hastalıklarınızın da önüne geçmektedir. Yalnızca ayva tüketimi değil ayva çekirdeğinin yaprağı ile beraber çay olarak tüketilmesinde cinsel problmelerin önüne geçmektedir.

Ayva, Göze İyi Gelir Mi ?

Göz kuruluğu, kanlanma ve çapaklara karşı iyi gelmekte olan ayva, düzenli kullanımlar da gözde oluşan hastalıklara karşı önleyici etki göstermektedir.

Meyve yada çay olarak tüketimini gerçekleştirebileceğiniz ayva potasyum açısından oldukça zengin minerallere sahip olup göz bozukluklarının önüne geçmektedir.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Diyet lifi oldukça yüksek olan ayvanın vücutta tokluk hissi yaratarak kolayca kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Tokluk hissi yaratan meyveler arasında ilk sıralardadır.

Aynı zamanda düzensiz beslenmelere karşı yardımcı olmakta olan ayva yağ yakıcı özelliği ile fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olmaktadır. Fazla kilolara sahip insanlar için kalorisinin düşük olmasından dolayı tüketiminde herhangi bir problem oluşturmamaktadır.

İltihap ve Enfeksiyonlara İyi Gelir

Doğal bir antibiyotik özelliği taşımakta olan ayva vücutta bulunan bakteri ve mikroplara karşı kalkan görevi üstlenmektedir. Bakteri ve mikroplara bağlı enfeksiyonel hastalıkların oluşumuna engel olmakta olan ayva, iltihap oluşumlarını engelleyerek vücut direncini korumaktadır.

Kansere Karşı Koruyucudur

Vücutta bulunan serbest radikallere karşı önleyici bir etki oluşturmakta olan ayva ile kötü huylu hücrelerin vücut içerisinde üremesini ve yayılımını durdurmaktadır.

Özellikle kolon kanseri, ilik kanseri ve mide kanserine karşı fenolik ve fito besin maddeleri içermekte olan ayva DNA’nın mutasyona uğramasını önleyerek, antioksidan bileşenleri ile  kötü huylu hücrelerin çoğalmasına engel olmaktadır.

Ayva Yaprağının Faydaları

Ayvanın saymakla bitmeyen faydalarının yanı sıra ayva yaprağı içerisinde barındırmakta olduğu protein, A vitamini, C vitamini, B vitamini ve organik asit, demir , bakır, potasyum mineralleri ile oldukça zengindir. Ayva yaprağı çayı ile tüketimini gerçekleştirebileceğiniz ayva yaprağı, vücutta bulunan bakteri v e mikroplara karşı direncinizi arttırarak vücudun güçlü kalmasına yardımcı olmaktadır. Boğaz ağrısı, mide enfeksiyonları, öksürük, adet kanaması ve uyku düzenine oldukça iyi geldiği bilinmekte olan ayva yaprağı vücudunuzu rahatlatarak gevşemesine yardımcı olmaktadır.

Ayva Yaprağı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ayva yaprağı da ayvanın kendisi gibi oldukça faydalı bir besindir. Ayrıca ayva yaprağı ile yapılan çay ile de son derece sağlıklı bir içecek ortaya çıkmaktadır. Ayva’nın faydaları kadar, ayva çayının da faydaları saymakla bitmemektedir.

Ayva Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir?

Karaciğer dostu ayva çayı içerisinde bulunan ayva yaprağı ve ayva çekirdeği ile vücut içerisinde ki dengeyi sağlayarak mikrop ve enzimlere karşı koruyucu bir etki göstermektedir. Hemoroitte oluşabilecek rahatsızlıklara karşı içerisinde barındırdığı yüksek C vitamini ile soğuk kış aylarından oldukça etkili bir ilaç görevi üstlenmektedir. Ayva çayının saymakla bitmeyen faydaları aşağıda listelenmiştir.

  • Bronşite iyi gelir.
  • Vajinal akıntıları engeller.
  • Ağız kokusunu önler.
  • Kalp ağrılarına iyi gelir.
  • Yüksek ateşe karşı düşürücü etki gösterir.
  • İshal ve kabızlığı önler.
  • Kolesterolü dengede tutar.
  • Kan basıncını dengeler.
  • Ağız yaraları ve diş eti kanamalarına karşı onarıcı bir etki göstermektedir.