Asigmat Nedir? Asigmat Nasıl Görülür?
Yaygın bir göz rahatsızlığı olan astigmat kornea adı verilen göz yüzeyinin ya da göz içinde bulunan lensin (göz merceği) düzensiz bir şekilde kavislenmesi ile ortaya çıkar. Işığın retinada tam olarak odaklanmaması ve net olmayan bir görüntü vermesinin sebebi lenste veya korneadaki anormal kavislenmeye bağlıdır. Normal standartlara göre kornea ve lens top cismiyle orantılı bir yüzeye sahiptir ancak astigmatı bulunan kişilerde ise bu yapıların yüzey kısımlarında bir yumurta cisminde olduğu gibi orantılı olmayan bir kavis vardır.

Astigmat Olmanın Nedenleri

Kornea gözün ön yüzeyini kaplayan şeffaf bir tabakadır. Lens yani göz merceği ise dışarıdan görünmeyen, gözün içinde bulunan incelip kalınlaşarak uzaktaki veya yakındaki cisimlere odaklanmaya yarayan yapıdır. Sağlıklı bir gözde lens ve kornea pürüzsüz bir top yüzeyine sahiptir ve yuvarlaktır. Doğru eğrilikte olan lens ve kornea gözün arkasında bulunan retinada doğru ve net bir görüntü oluşturmak için ışınları kırar.

Eğer kornea ve lens eşit olmayan çapta yumurta şeklinde eğriliğe sahipse ışınlar gözde düzgün şekilde kırılmaz ve haliyle bulanık bir görüntü meydana gelir. Lens veya korneanın bu şekilde bir tarafın diğerinden daha fazla eğriliğe sahip olması durumuna astigmat adı verilir. Eğer bu eğrilik veya uygunsuz kıvrımlar gözün lens kısmında ise lentiküler astigmat şayet bozulmalar gözün kornea kısmında ise kornea astigmatı adı verilir.

Astigmat Belirtileri

Astigmat hastalığında genel olarak baş kısımlarında ağrı, yakın veya uzak mesafeleri bulanık görme veya bozuk görme, bulanık ve bozuk görmeden dolayı gözlerde aşırı kayma, ekran veya çıktı kağıtlarına uzun süre bakma veya okuma etkinliklerinden ötürü gözün uzun süre odaklanamaması durumunda oluşan göz yorgunluğu, çift görme ve geceleri ortaya çıkan görüş zorluğu astigmat rahatsızlığının başlıca sebepleri arasında sayılabilir.

Astigmat Tedavi Yöntemleri

Hafif olan şikayetler de tedaviye gerek duyulmaz ancak şiddetli şekilde görme bozukluğu yaşayan hastalara ise kontak lens, gözlük, bazen de lazer ameliyatı tedavisi önerilir. Gözlük görüşü düzeltmek için uygulanan bir tedavi yöntemiyken bazı hastaların gözlükten daha iyi bir görüş elde ettikleri saptandığı için kontak lens tedavisi uygulanır. Bu sayede daha net görüntü oluşması sağlanır. Lazer ameliyatı ise korneanın ‌PRK (photorefraktif ‌keratektomi), LASIK (lazer in ‌situ ‌keratomileusis) adı verilen yöntemler kullanılarak eski haline getirilmesiyle astigmat düzeltilebilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir