Arveles Ağrı Kesici’nin Yan Etkileri ve Kullanım Talimatı

Bu yazımızda “Arveles” isimli ilaç hakkında detaylı bilgiler edinebileceksiniz. Yazımızın içeriği hakkında içindekiler tablosunu açarak gitmek istediğiniz kısıma hızlıca gidebileceksiniz. Kabaca bahsetmek gerekirse, bu yazının içinde Arveles’e ait bir çok bilginin yanında, “Arveles Nedir?”, “Arveles eczane fiyatı ne kadar?”, “Arveles ne işe yarar?”, “Alkol ile birlikte kullanılır mı?” gibi sorularınızın yanıtlarını bulabileceksiniz.

Arveles Nedir?

Arveles, ağrıyı tedavi etmek için kullanılan ağrı kesici bir ilaçtır. Ayrıca arveles’in ateş düşürücü özelliği de vardır ancak ateş düşürmek için kullanılması tavsiye edilmez. Çok sık Arveles kullanımı yaygın olarak, Kusma, mide bulantısı, karın ağrısı, gibi yan etkilerin görülme sıklığını arttıracaktır. Arveles 18 yaşın altındakilere kullanımı uygun değildir.

Sık Sorulan Sorular

Arveles fiyatı 2021 yılında 14 TL’den satışa sunulmaktadır. Arveles reçetesiz satın alınabilir. Arveles 2019 yılında 12,00 TL iken 2020 yılında 2 TL artış göstermiş olup şuan güncel fiyatı 14 TL’dir. Bu fiyat 2021 yılında da geçerli olacaktır.

Bu aşamada en doğru bilgiyi en yakın eczaneyi arayarak alabilirsiniz.

Arveles etken maddesi Deksketoprofen hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.

Lütfen unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız. Doktorunuzun bilgisi olmadan, ilacınızın dozunu kendi isteğinize göre değiştirmeniz durumunda, çeşitli sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Arveles’ten kullanmanız gerekenden fazlasını kullandıysanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz. Lütfen ilacın ambalajını veya kullanma talimatını da yanınıza almayı unutmayınız.

Tedavinin başında herhangi bir mide/bağırsak yan etkisi fark ederseniz (ör. mide ağrısı, mide yanması veya kanama), antiinflamatuvar ilaçların uzun süreli kullanımına bağlı olarak herhangi yan etkiden biri önceden meydana gelmişse ve özellikle yaşlıysanız derhal doktorunuza söyleyiniz.

Arveles ağrı kesici olup bununla birlikte içinde bulunan bazı endikasyonları sayesinde ateş düşürücü özelliği de vardır. Ancak ateş düşürmek için kullanılması tavsiye edilmez. Bunun için ilk öncelikle doktorunuza başvurup gerekli ateş düşürücü ilacı yazdırıp kullanmanız önerilir.

Arveles etken maddesi deksketoprofen olan bir ağrı kesici olduğu için, Diş ağrısı adet ağrıları, baş ağırlarında kullanılabilir. Arveles çeşitli diş ağrılarını kesebilmektedir.

Evet Arveles kısa süreli baş ağrılarını geçirebilir. Hangi ağrı kesiciyi kullanmalıyım diye eşleştirme yaparsanız genel olarak Arveles mi Dolorex mi eşleştirmeleri yapılıyor. Genel olarak baş ağrılarını geçirmek için Arveles kullanılmaktadır.

Emzirme dönemi ve hamileliğin son 3 ayı, Orta yada ciddi böbrek sorunları, Hazımsızlık ve göğüste yanma, durumlarında Arveles kullanılmamalıdır. Siz her koşulda doktorunuzdan bilgi almanız gerektiğini sakın unutmayın.

Tüm ilaçları çocukların ulaşamayacağı ve göremeyeceği bir yerde saklayın. Doğrudan ısı ve ışıktan uzak, serin ve kuru bir yerde saklayın.

Her baş ağrısının migren olduğunu düşünüp ilaç içilmesi hiç bir zaman tavsiye edilmemiştir. Arveles’in ağrı kesici özelliği vardır ancak migrenin türüne bağlı olarak bazı tür migren ağrılarını etsizi hale getirmektedir.

“Arveles migren tedavisinde kullanır mı?” diye sorduğunuzda. İlaç prospektüsü incelendiğinde kullanım alanları için böyle bir ibare görülmez. Fakat Bazı doktorlar hafif ağrıları dindirmesi amacıyla tavsiye ediyor. Bu konuda da doktor onayı şart olacaktır.

Arfen, Darkin, Deksalgin, Dex-forte, Dexday, Dexenje, Dexfull, Dexiren, Dexmol, Dexofen, Dexpro, Elektra, Grot, Ketavel, Ketesse, Leodex, Longdex-xr, Metadem, Rastel, Sertofen, Vanceryl, Varles, Velores, Zirven

Arveles‘in muadilleri Arveles’e herhangi bir alerjiniz var ise sizlere bu ilaçlar reçetelenebilir.

Arveles ile alkol kullanılıp kullanılmaması ile ilgili öncelikle doktorunuzdan bilgi almalısınız. Bilinen bilgilere göre Arveles ile alkol alınmaz. Arveles alkol etkileşimi ile ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanılması doğru değildir. Arveles yaygın bir ilaç olsa da neye alerjiniz olup olmadığını bilmediğiniz sürece arveles kullanımı üzerinizde olumsuz etki yaratabilir. İçeriğimizde bulunan yazılar bu alanda uzmanlaşmış kişiler için geçerlidir. Siz doktorunuza başvurmadan ilaç kullanmayınız.

18 Yaşın altındaki bireylerde Arveles kullanımı uygun değildir. Çocuklar için doktorunuzun tavsiye edeceği ağrı kesiciler haricinde başka bir ilaç kullanmayınız.

Arveles Hangi Ağrılar İçin Kullanılabilir?

 1. Migren,
 2. Baş ağrısı,
 3. Diş ağrısı,
 4. Kırık çıkığa bağlı ağrılar,
 5. Şiddetli böbrek ağrısı,
 6. Ağrılı adet,
 7. Kireçlenme ve romatizma kaynaklı ağrılar,
 8. Ameliyatı takip eden dönemdeki ağrılara karşı etkili oluyor.

Diş ağrısı , kas gerginliği veya adet kramplarına bağlı rahatsızlık nedeniyle oluşabilecek kısa süreli ağrıların tedavisinde kullanılır .

Söz konusu ağrıların kaynaklarının farklı olabileceği dikkate alınarak tüm ilaçlar gibi Arveles’in de doktor tarafından tavsiye edilmedikçe kullanılmaması gerekiyor.

Bitkisel Ağrı Kesici Alternatifleri

İlaç kullanmadan Arveles’in ve muadillerinin etkisinde olabilecek bitkisel karışımlar için aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Arveles Kaç Saatte 1 Kullanılır?

Genel olarak ilaçların peş peşe içilmesi tavsiye edilmez. Doktorunuz sizlere tavsiye etmediği sürece arka arkaya ilaç kullanmayın. Arveles kullanım amacı ağrı kesici olmakla beraber oluşan ağrıyı kesmekte çok güçlü bir ilaçtır. İlk kullanımdan sonra ağrınız kesileceği için 2. kullanıma ihtiyaç duymayacaksınız. Ancak Arveles 6 saatte bir alınabilir.

Arveles Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Arveles’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Olası yan etkiler ne sıklıkla ortaya çıkma olasılıklarına göre aşağıda listelenmiştir.

Aşağıdaki Arveles yan etkileri, yan etki görülen hastalar arasında en çok rastlanan etkilerdir. Mide bulantısından iltihaplanmaya kadar bir çok yan etkisi olan Arveles kullanılmadan önce mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Eğer baş veya diş ağrınız için Arveles almaya karar verdiyseniz, öncesinde doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Arveles alırken bekleyebileceğiniz birkaç yaygın yan etki, kalp yanması, ishal, kusma ve hazımsızlıktır. Nefes darlığı, şiddetli mide krampları , kan kusma veya dışkıda kan görürseniz derhal tıbbi yardım alın. Bunlar, Arveles’in komplikasyonlar yaratabilecek bazı ciddi yan etkileridir.

Önemli : Aşağıdaki nadir fakat muhtemelen ciddi semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, Arveles kullanmayı bırakın ve hemen tavsiye için doktorunuza başvurun:

 • Hırıltı veya nefes darlığı gibi nefes alma güçlüğünüz varsa.
 • Ağzınızın veya yüzünüzün çevresinde şişlik veya kaşıntılı deri döküntüsü gibi alerjik reaksiyon belirtileriniz varsa.
 • Kan veya siyah dışkı alırsanız, kan (kusma) veya şiddetli mide ağrılarınız varsa.

Eğer yan etkiler kötüleşirse veya bu kullanma talimatında listelenmeyen yan etkilerin meydana geldiğini fark ederseniz, lütfen doktorunuz veya eczacınıza başvurunuz.

 • Kusma / mide bulantısı,
 • Karın ağrısı,
 • Ampul formunda enjeksiyon bölgesinde yanma, morarma ve kızarıklık yaygın olarak görülüyor.

Bu yan etkilerin dışında daha nadir görülen yan etkileri; ateş, bulanık görme, halsizlik, uyku hali, ağız kuruluğu, yorgunluk hissi, kaşıntı, üşüme, deride döküntü ve tansiyon düşüşü veya yükselişi ve kas katılığı yer alıyor.

İshal, Sindirim sorunları, Baş dönmesi, Halsizlik, Bulanık görme,  Ateş, Kansızlık, Baş ağrısı, Uyku düzensizlikleri, Karın ağrısı, Uyku hali, Kızarma, Kabızlık, Keyifsizlik, Ani kasılmalar gibi kullanımdan sonrası bu tarz zararları görmeniz mevcuttur.

Astım hastaları veya alerjisi olanlar, hamileler, emziren anneler, karaciğer ve böbrek sorunları olanlar, kalp ve kan dolaşımı ile ilgili sorunları olanlar, tansiyon hastaları, pıhtılaşma problemi olanlar ve herhangi bir rahatsızlığı olanlar, kullanmadan önce bir uzmandan yardım almalıdır.

Alkol Etkileşimi

Hiçbir ilacın alkol ile birlikte kullanılması tavsiye edilmez. Doktorunuza ve eczacınıza danışmadan, ilacınızın asla farklı bir bileşik ile etkileşime girmesine izin vermeyiniz. Lütfen doktorunuza danışmadan hareket etmeyiniz.

Arveles alkol ile birlikte tüketildiğinde mide kanama riski oluşabilir. Sindirim sistemini de yavaşlatabilir bu nedenle yan etkilerini daha şiddetli görebilirsiniz.

Arveles ile alkol tüketilmemelidir. Eğer tüketirseniz derhal acil müdahaleye başvurunuz. Arveles ile alkol tüketirseniz Çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Arveles Alkol ile olan etkileşimi tehlikeli olabilir. Lütfen alkol ile birlikte ne kadar hafif olursa olsun, hangi ilaç olursa olsun doktorunuza danışmadan hareket etmeyiniz.

Arveles ile Alkol Kullanımı Hakkında

Arveles ile alkol alınabilir mi sorusunun cevabını hekiminize danışınız. Hiçbir ilaçla birlikte alkol alınması tavsiye edilmez! Arveles kullanmadan önce veya kullandıktan sonra alkol kullanımı ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki butona tıklayarak alabilirsiniz.

Alkol alındıktan sonra Arveles içilir mi sorusunun net bir cevabı olmasa da Alkol alındıktan sonra hiç bir ilacın içilmesi tavsiye edilmez, eğer alkol alındıktan sonra Arveles içerseniz baş dönmesi ve sersemlik yaşayabilirsiniz. Arveles ile alkol kullanımı sizin için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Arveles 200 mg etanol içerir. Bu da 5 ml biraya veya 2.08 ml şaraba eş değerdir. Bu nedenle alkol bağımlılığı olanlar, hamile veya emziren kadınlar, karaciğer hastalığı olanlar ya da epilepsi hastaları kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar. Arveles ile alkol etkileşimi ciddi sonular oluşturabilir.

Regl Döneminde Arveles Kullanımı

Arveles Ağrı Kesici Adeti Geciktir mi? Yalnızca Arveles değil, diğer ağrı kesici ve ilaç türleri adet düzensizlikleri oluşturabilir, buna dahil olarak Arveles de adetinizi geciktirebilir. Arveles adet dönemlerinde adetinizi geciktirebilir, Ancak “arveles adeti keser mi?” sorusuna yanıt olarak aşırı kanamanızı azaltabilir diyebiliriz.

Kullanıcı Yorumları

Arveles kullanan bazı kişilerin yorumları aşağıdaki gibidir. Siz de Arveles ile ilgili yorumlarınızı aşağıdaki form aracılığı ile bildirebilirsiniz.

“Gaz sıkışmasında çok kullanıyorum etkisi diğerlerine göre iyi reflü olmama rağmen bir yan etkisini görmedim” 

“Diş için kullanıyorum günde 2 veya 3 kere ama dişim geçmedi apse falan yaptı mahvoldum her yediğimde de miğdeme ağrı giriyor”

Arveles kullanırken mide ağrısı yan etkisini yapabilir. bu tarz yan etkiler görüldüğünde Arveles kullanımı bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

“Çok sık baş ağrıları için kullandığım bir ilaç”

Prospektüsü (PDF Dosyası)

Arveles prospektüsü PDF formatında aşağıdaki bağlantı üzerinden indirilebilir. Bu prospektüs güncelliğini yitirmiş olabilir.

Son güncelleme tarihi: 01.03.2021 Pazartesi

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir