Arpacık Neden Çıkar? Ne İyi Gelir?
Arpacık, göz kapaklarının göze yakın uç kısımlarında meydana gelen bir çeşit bakteriyel enfeksiyondur. Sık karşılaşılan bu hastalık çoğu zaman zararsızdır. Gözün mikroplanmasıyla oluşur. Gözde kızarıklık, şişlik, acıma, yanma ve batma gibi şikayetler meydana gelir. Bir veya iki hafta içerisinde geçer. Hijyen bu hastalığın geçmesinde en önemli faktördür. Doktor tarafından önerilen damlalarla tedavi pekiştirilebilir.

Arpacık Neden Oluşur?

Göz kapağında bulunan yağ bezlerinin kanal ağızları kirpik diplerine açılır. Bu kanal diplerinden herhangi biri bakteriye maruz kalırsa tıkanır ve bunun sonucunda arpacık meydana gelir. Arpacık, gözde ağrıya, şişliğe, acıya neden olur. Göz normal seviyeden daha sıcaktır. Arpacık oluşmasında birçok neden mevcuttur.

Daha çok yorgunluk, uykusuzluk zamanlarında ortaya çıkar. Kirli ellerle göze dokunmak, uzun süre makyajla kalmak, makyaj temizlerken yapılan hatalar, bağışıklık sistemi, vitamin ve mineral eksiklikleri arpacığa neden olur bunların yanında arpacık direnci düşük insanlarda daha kolay çıkmaktadır.

Arpacık Türleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Arpacık iki türlüdür bunlardan birincisi dış arpacık ikincisi ise iç arpacıktır;

  • Dış arpacık: Daha çok kirpik diplerinde meydana gelir. Sivilce görünümündedir.
  • İç arpacık: Göz kapağının içe bakan tarafında oluşur. Gözün korunmasını sağlayan ve hareketini kolaylaştıran yağ tabakasının tıkanmasıyla meydana gelir. Dış arpacığa oranla daha ağrılıdır. Göz kapağını şişlik kaplar.

Arpacık Tedavi Yöntemleri

Göz kapaklarında arpacık oluşumu meydana gelince en kısa zamanda göz doktoruna gidilmelidir. Arpacık temizlik ve hijyene dikkat edilirse 1-2 hafta içerisinde geçecektir.

Bunlara ek göz doktorunun yazdığı enfeksiyon giderici damlalar da işe yarayacaktır. Bu süre zarfında arpacık geçmiyorsa ve bir kitle haline gelmeye başlamışsa cerrahi müdahale yapılması gerekir.

Göz kapağına yapılan cerrahi müdahale ile göz kapağındaki enfeksiyon boşaltılmaya çalışılır. Bu işlem 15 dakika sürer. Gözdeki şişlik ve morluklar ise bir hafta kadar süre sonra tamamen geçer.

Arpacık Çıkmaması İçin Alınabilecek Tedbirler

  • Gözlerin hijyeni bu durumda çok önemlidir bu nedenle gözlere dokunacakken mutlaka ellerin temiz olması gerekir.
  • Havlunun kişisel olmalıdır.
  • Uyku sürenizin düzenli olması gerekmektedir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir