Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? Ağrıyı Nasıl Azaltabilirim?
Arılar insanlara faydalı olduğu kadar aynı zamanda da zararlı olabiliyor. Örneğin arı poleni, propolisler insanların bağışıklığını güçlendirmede çok etkili. Fakat arı sokması bazı insanlarda alerjiye neden olabiliyor. Önce şişme, daha sonra kızarıklık şeklinde ağrılı bir duruma dönüşür. Her ne kadar arıların saldırgan yapıda olmadığı bilinse de bazı durumlarda saldırganlaşırlar. İnsanların arıların yaşam alanına girmesi ya da korkuya kapılıp, arılara fazla tepki göstermesi arıların sinirlenip kendilerini koruma içgüdüsü ile saldırganlaşmasına sebep olabilir.

Bu durumlarda arılar silah olarak kullandığı iğnesini sokarlar. Bu iğne kişinin olası durumlarda vücudunda da kalabilir. Peki ne yapılmalı: 

Bu gibi durumlarda kişinin eğer alerjisi var ise acilen en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi gerekir. Alerjisi olan kişiler bu durumu hafife almamalı, aksi taktirde daha ağır sonuçlar meydana gelebilir.

Arının Sokmasının Ardından Olan Durumlar?

Arının sokmasının ardından, vücut da belirtiler baş gösterir. Önce bir ağrı, daha sonra şişlik ve kızarıklık şeklinde olur.

Arı Sokmasında Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Normal durumlarda arı sokması için tıbbi müdahaleye gerek duyulmaz. Kısa süre sonra kendiliğinden geçer. Fakat aksi durumlarda alerjisi olan bireylerin hemen hızlıca en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi çok önemlidir. Bu hastalara tıbbı müdahale gerekmektedir.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Arı Sokmasına Evde Çözüm

İnsanlar tarafından denenmiş doğal bazı yöntemler vardır. bunları sıralayacak olursak, evde uygulayabileceğiniz çözüm önerileri aşağıdaki gibidir.

Sirke: Arının zehrini nötralize edebilmesi ve de zehrin etkisini azaltması için kullanılır. Sokulan bölge sirkeli su içinde 15 dakika bekletilir.

Buz: Şişliği indirme ve ağrıyı uyuşturmaya yarar. bir adet buz sokulan bölgeye 2-3 dakika boyunca masaj olarak uygulanır.

Karbonat: Aynı sirke gibi zehri nötralize edip, yanma, şişlik ve ağrıyı azaltmasında yardımcı olur. Karbonat tek başına uygulanmaz. Diş macunu ile karışıp belli bir kıvama gelinde yaralı bölgeye sürülür. Üstü örtülür ve 15 dakika kadar bekletilir.

Bal: Arını soktuğu yerin daha hızlı iyileşmesi ve ağrıyı, kaşıntıyı azaltmak için kullanılır. Sokulan bölgenin üzerine dökülen bal, bandaj yardımı ile sarılıp 1 saat kadar bekletilir.

Bu gibi doğal yöntemler arı sokmasında evde hızlıca uygulanabilir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir