Antidepresan Tedavisi Çeşitleri ve Yan Etkileri
Yapılan araştırmalar ülkemizde antidepresan kullanımının son 9 yılda %164 son 5 yılda ise %50 arttığını gösteriyor. Bilinçli bir şekilde ve doktor tavsiyesi, gözetimi ile tüketilmesi gereken bu ilaçlar çoğu zaman bilinçsiz bir şekilde kullanılıyor ve bu kullanım da insanlara yarardan çok zarar veriyor. Bununla beraber antidepresanların farklı yan etkileri de bulunmaktadır.

Antidepresan Tedavisi

Günümüzde görmekteyiz ki orta ve şiddetli derecede bir depresyonu ilaç tedavisi olmadan iyileştirmek çok zor ve hatta imkânsızdır.

1950’li yıllardan beri antidepresanlar depresyon tedavisinde kullanılıyor. İlk çıkan ilaçlarda oldukça fazla yan etki vardı fakat zaman geçtikçe ve tıp ilerledikçe karşılaşılan yan etkiler sürekli azaldı. Antidepresan dediğimizde insanları korkutan hala bu eski ilaçların etkisi olabilir.

1980’li yıllarda beyindeki seratonini artırmak üzerine görev yapan ilaçlar ortaya çıktı. Günümüzde de en yaygın kullanılan ilaçlar arasına giriyorlar. Antibiyotik ilaçlarından bile çok kullanılıyor. 1980’li yıllarda ortaya çıkan bu ilaçlar ile antidepresanların yan etkileri azaltılmış durumda.

İlaç kategorilerinde en ağır antidepresan ilaçları olarak  bilinir.

Eskisi gibi rahatsız edici ağız kuruluğu, kilo alma, kabızlık gibi yan etkiler oluşturmamaktadırlar. Uzmanlar yine de bazı yerlerde bu etkileri gösterebildiklerini söylüyorlar. Bu ilaçlar daha kuvvetli olmakla beraber yan etkileri 50’li 60’lı yıllarda kullanılan ilaçlar kadar ağır değil.

Antidepresan Tedavisi Ne Kadar Sürer

Antidepresan tedavilerinin süresi biraz da size bağlıdır kendinizi ne kadar iyi hisseder ne kadar tedaviye olumlu yanıt verirseniz antidepresan tedaviniz o kadar kısa sürer. Antidepresan tedavinizi doktorunuza danışmadan bırakmayınız

Antidepresan Çeşitleri

Antidepresanlar gerçekten çok çeşitlidir. Yaklaşık olarak 30 ila 40 adet antidepresan çeşidinden söz etmek mümkündür. Bazen ihtiyaçlara göre farklı şekillerde kombinlenir çünkü insanların ihtiyaçları farklıdır. Bazıları uyku yapan ilaçları istemezken bir diğeri gece uyuyamadığı için uyku yapan ilacı ister.

Bazıları kilo almaktan korkarken bir diğeri de aşırı zayıflıktan dolayı kilo almak ister. Hastalığın hangi semptomlarla ortaya çıktığına göre hekimler çok çeşitli antidepresanları beraber kullanabilir. Bu kombinlemeler uzman bir hekim tarafından uygun dozlarda yapılmadığı takdirde hastalar ciddi yan etkilerle karşılaşırlar.

Hamilelikte Antidepresan Kullanımı Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte antidepresan ilaçları doktor reçetesi ile kullanılabilir.  Bebeğe zarar vermez 

Antidepresanların En Çok Karşılaşılan Yan Etkileri

Antidepresanların yan etkileri hakkında çok fazla şey okuyabilirsiniz fakat bu etkiler milyonda ve hatta belki milyarda bir karşılaşılan yan etkilerdir.

Antidepresanların en çok karşılaşılan yan etkileri ise:

  • Aşırı kilo alımı
  • Aşırı uyku hali
  • İştahsızlık
  • Cinsel istekte azalma
  • Mide bulantısı
  • Sersemlik
  • İshal
  • Kabızlık

Şeklinde sayılabilir. Doktorunuzla görüşüp çekincelerinizi aktardığınız takdirde size ve sizin hayat tarzınıza uygun antidepresanı bulabilirsiniz.

Antidepresan ilaçların yan etkileri ne zaman geçer;

Antidepresan ilaçlarının en büyük sorunu yan etkileridir. Bu yan etkilerden kurtulmak için öncelikle tedaviye olumlu yanıt verip ilacı bırakmaktır veya tedavinizi doğal antidepresanlarla devam ettirmelisiniz.

Bilinçsiz Antidepresan Kullanımı

Antidepresanlara kafamıza göre başlamamalıyız çünkü ciddi ilaçlardır. Antidepresanlar midenizden girip beyninize gidiyor ve beyninizde bir şeyleri değiştirerek etki ediyor bu nedenle mutlaka hekim kontrolünde kullanılması gerekirler. Hatta son dönemlerde hafif depresyonlarda antidepresanın etkili olmadığını da görmekteyiz. Yani canımızın sıkkın olduğu her an antidepresan kullanmamız bize yarar sağlamayacaktır.

Doktorların etkili doz ve etkili süre dediği sihirli bir cümlesi vardır. Etkili doz ve etkili sürede kullanmadığımız takdirde ilaçların etkisini alamayız. Etkili doz hekiminizin kullanmayı tavsiye ettiği dozdur bu dozun altında kaldığınızda tedavi olamazsınız. Hekiminizin kontrolünde 2 ila 3 hafta geçirdikten sonra etkilere göre bu doz artırılıp azaltılabilir.

Antidepresan alkol ile etkileşimi

Antidepresanlar alkol ile alınmamalıdır. Antidepresan ilaçlarını alkol ile alırsanız sizin için ciddi sonuçlar ortaya çıkartabilir uyku bozukluğu, ve düşüncelerinizi bozabilir aşırı alkol bağımlılığınızı arttırabilir. İlacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir