Anne Sütü Saklama Koşulları, Anne Sütünün Faydaları
Anne Sütü Alan Bebeklerin Gelişimi

Anne sütü bebeklerin hem bedensel hem de zihinsel gelişimi için oldukça önemlidir. Gebelik ile birlikte başlayan bu süreç anne vücudunu doğuma kadar hazırlar. Doğum ile birlikte ilk süt denilen kolostrumun gelmesi ile bebeği emzirme işlemi başlar.

Gebelik sonrasında bir çok annenin yaşadığı en büyük endişe bebeğinin en sağlıklı şekilde beslenmesi konusudur. Yeni anneler sütlerinin bebekleri için yeterli olup olmayacakları konusunda her zaman bir korku içerisindedirler. Bu dönemde annelerin psikolojik açıdan kendilerini yormamaları gerekir. Aksi taktirde süt kesilmesi dediğimiz durumla karşılaşılabilir ve bu durum anne ve bebek için yıpratıcı olabilir.

Bebekler İçin Anne Sütünün Önemi

Bebekler için anne sütünden daha faydalı ve değerli bir besin bulunmamaktadır. Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri uzmanlar tarafından önerilmektedir. 6. ay sonrasında ek gıdalara başlanarak emzirmeye devam edilmelidir. 1-2 yıl sürebilecek bu süreç bebeğin hızla gelişimi destekleyecek ileride hastalıklara karşı koymasını sağlayacak olan bağışıklık sisteminin sağlam bir temele dayanmasını sağlayacaktır. Ayrıca anne sütü saklama poşeti de son dönemlerde popüler bir ürün haline gelmiştir. Anne sütünün rengi ve kokusu hakkında daha fazla bilgi için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Anne Sütünün Bebeğin Zekasına Etkisi

Emzirme dönemi bebeğin zeka gelişimi için çok önem taşımaktadır. Bu dönemde anne ve bebek arasında ki bağ oldukça güçlenir. Oluşan bu bağlanmaya güvenli bağlanma denir. Annenin bebeğini emzirmesi sırasında, anne ile bebek arasında oluşan göz teması büyük önem taşımaktadır.

Bu sırada annenin güzel şeyler hissedip düşünmesi gerekir. Çünkü annenin hissettiği bu güzel duygular emzirmekte olduğu bebeğini de etkiler. Ayrıca bebeğe sınırsız sevgi verilmelidir. Bunun nedeni yapılan araştırmalara göre sevgi verilen bebeklerin zihinsel süreçlerini daha sağlıklı tamamladığı gözlemlenmiştir.

Anne Sütünün Bedensel Gelişime Etkisi

Anne sütü zeka gelişiminde olduğu kadar beden gelişiminde de önemlidir. Çünkü bebekler gelişimleri için gereken vitaminleri anne sütünden direk olarak alırlar. Dünya ortamına henüz adapte olamamış olan bebekler gerekli vitamin ve mineralleri vücutlarına faydalı olacak şekilde almalarını anne sütüne borçludurlar. Yeni doğmuş bebeklerin vücut yenilenme sürelerinin çok hızlı olması nedeniyle anne sütüyle beslenen bebekler bu dönemde çok daha sağlıklı gelişim gösterirler.

Ayrıca Anne Sütü

  • Bebeğin sağlığı için en güzel besindir.
  • Bebek için sakinleştirici özelliğe sahiptir.
  • Obezite riskini azaltır.
  • Enfeksiyonlardan korur.
  • Alerji gibi hastalıkları önler.
  • Diş sağlığı açısından önemli rol oynuyor.
  • Her zaman hazır, temiz ve ekonomiktir.

“Her şeyden önemlisi bebeğinize koşulsuz sevgi verin.”

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir