Anne Sütünü Arttıran Bitkiler ve Bitkisel Karışımlar
Anne Sütünü Arttıracak Bitkisel Tedaviler

Hipogalakti (Anne sütünün yetersizliği) durumunda alınması gereken temel besin soyadır. Her şekilde kullanılabilir. Soya filizi, soya yağı, soya ekşimiği ve hepsinden daha sık soya eti marketlerde kolayca bulunabilir. Özellikle sütün azaldığı dönemlerde soya diyeti uygulamak gerekir. Her kadında bu dönem çocuğun 2-3 haftalıktan 2-3 aylığa geldiği döneme rastlar. Bu durumda çiğ lahana kullanılmalıdır.

Lahananın Faydası

Lahana sütün olduğu ama annenin emziremediği durumlarda kullanılır. Bu durumda süt bezlerine lahana yaprağından özel bir kompres uygulanır. Yaprak damarlarından temizlenir, kaynar suya atılır, biraz soğutularak süt bezlerine konulur ve üzeri kağıt ve bezle (pamuklu ya da ipekli kumaşla) kapatılır. Bu kompres emzirmeden emzirmeye (6-7 saat) göğüste tutulur, daha sonra yenisi ile değiştirilir. Tedavi 3 gün boyunca uygulanır.

Dereotu Veya Tohumu

Dereotu mevsime göre taze olarak ya da bitkisinden veya tohumundan elde edilmiş suyu kullanarak hastaya uygulanır.

Ev koşullarında dereotu tohumlarından şu şekilde faydalanır:

  • 2 çay kaşığı dövülmüş dereotu tohumu 2 bardak kaynar suya atılarak, ağzı kapalı biçimde 10 dakika bekletilir ve süzülür.
  • Yemeklerden 30 dakika önce günde 3 kez 100 ml alınır.

Dereotu bitkisinden ise şöyle faydalanır:

  • 3 yemek kaşığı ince kıyılmış dereotu 1 bardak kaynar suya atılır ve ağzı kapalı bir şekilde 15 dakika bekletilir.
  • Oda sıcaklığında 45 dakika soğutulduktan sonra süzülür
  • Yemeklerden önce günde 3 kez 1/3 bardak alınır.

Emziren Anneler İçin Rezene Çayı

Rezene çayı süt üretimine faydalıdır. 1 bardak kaynar suyu, bitkinin üstüne döküp, süzün ve tatlandırın. Zencefil de ilave edebilirsiniz.

Emziren Anneler İçin Hodan Çayı

Hodan yapraklarını ve çiçeklerini kullanın. 1/4 bardak doğranmış yaprak ve çiçekleri, 2 bardak kaynar suya koyun. 10 dakika bekletip, süzün ve tatlandırın. Günde birkaç bardak için. Süt üretimini arttırırken, aynı zamanda sinirleri yatıştırmaya da iyi gelir.

Süt Üretimini Arttırmak İçin Fesleğen

2 çay kaşığı fesleğeni, 1 bardak kaynar suya koyup, 10 dakika dinlendirin ve süzün. Balla tatlandırın. Günde birkaç kez için. Annenin gevşemesine de yardımcı olur.

Anne Sütünün Azlığında Sarımsak Ve Soğan Mucizesi

Anne sütünün azlığı durumlarında çok miktarda soğan veya sarımsak yemeğe eklenir, bu yemeği alan annenin sütünün miktarı ve özelliği değişir. Buna ek olarak göğüsleri sıkıca sarmak ve üzerine buz koymak tavsiye edilir.

Emzirmemek Gereken Durumlar

  • Ateş, çatlak memeleri göğüs apseleri gibi kısa süreli hastalıklar.
  • Ruhsal bozukluklar, böbrek bozuklukları, şiddetli kansızlık, aktif verem ve kalp rahatsızlıkları.
  • Yetersiz süt üretimi

Perine Bölgesine Bakım

Süt vermekten başka, kadınlar perine bölgesinin bakımını da sağlamak durumundadırlar. Bölgenin günde iki üç kere Sawlon veya Betadin losyonu gibi şişlik indirici, antiseptik çözeltilerle temizlenmesi gerekir. Soframycin yağı veya diğer antibiyotik tozların uygulanması doktor tarafından tavsiye edildiği gibi temizlenmeden sonra yapılmalıdır.

Ilık Su Ve Tuz: Dikişlerin Kapanmasını Hızlandırır

Tavsiye edildiği gibi biraz tuz ve ılık ya da soğuk su bulunan küvette oturarak yıkanmak, dikişlerin veya yırtılmalarıiyileştirmede ve çabuk rahatlamada oldukça yardımcıdır. Tuz eklenmiş sıcak su perineal veya diğer travmalar için en eski devalardan bir tanesidir. Tuz çabuk iyileşmesini sağlar ve bir antiseptiktir.

Doğum Sonrası Egzersizin Önemi

Perineal egzersizler, perinenin doğumdan önceki normal haline dönmesinde önemlidir ve aynı zamanda örneğin sidik torbası üzerindeki kontrol kaybını giderir, idrarını tutama riskinide azaltır. Perineal bölgeyi, hareketlerinizi kontrol ediyormuş gibi büzün. Bunu her birinde 10 kere olmak üzere günde en az 3 kere yapın. Bu egzersizleri yapan kadınlar kolayca çökmeyeceklerdir.

Doğum Sonrası Yapmanız Gereken Egzersizler

Doğumdan sonra, yeniden eski şeklinize ve gücünüze dönmenizde yardımcı olacak egzersizler de vardır. Bu egzersizleri kendinizi rahat hissedene kadar yapın.

1.gün Derin nefes alın, karnınızı şişirin ve nefes alırken karın kaslarınızı çekin.

2.gün Sırtüstü dümdüz uzanın. Kollarınızı vücudunuza dik açı yapacak şekilde tutun ve yavaşça kaldırın. Elleriniz birbirine dokunduğunda, kollarınızı yavaş yavaş indirin.

3.gün Kollarınız yanlarınıza uzatın; dizlerinizi hafifçe çekin. Yavaşça belinizi kollarınızın üzerinde yükseltin.

4.gün Uzanırken kalçanızı ve dizlerinizi bükülü tutun. Şimdi ellerinizi göğsünüzün üstünde tutarken kafanızı dizlerinize doğru kaldırın.

5.gün Sırtüstü dümdüz uzanın. Kafanızı ve sol dizinizi hafifçe kaldırın. Sağ elinizle sol dizinize ulaşın. Aynı hareketi diğer diziniz ve elinizle tekrarlayın.

6.gün Sırtüstü uzanın. Yavaşça bir dizinizi ve uyluğunuzu karnınıza doğru bükün. Ayağınızı kalçanıza doğru indirin, sonra düz tutun ve dizinizi indirin.

7.gün Sırtüstü uzanın. Karın kaslarınızı kullanarak, bir bacağınızı mümkün olduğu kadar yükseğe kaldırın, sonra diğerini kaldırın.

8.gün Dizlerinizin ve dirseklerinizin üzerine doğru eğilin. Alt bacaklarınızı ve kollarınızı paralel tutun.

9.gün 7. Günde yaptığınız hareketin aynısını ama aynı anda iki bacağınızı da kaldırarak yapın.

10.gün Kollarınızı kafanızın arkasında birleştirerek sırtüstü uzanın. O şekilde oturun ve yavaşça tekrar uzanın.

Düzenli temizlenme ve egzersizlerden sonra, eğer hala perineal bölgesinde ağrı varsa, ağızdan alınan analjezik veya ağrı kesici alınabilir. Perineal ağrı için ilaç tedavisi paracetarnol’dür, öyle ki bebeği emzirirken kullanılası güvenlidir. Eğer ağrı şiddetli ise Ibuprofen gibi daha güçlü ilaçlar kullanılabilir, ama sadece doktor kontrolünde.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir