24.02.2019 23:37
Hamilelikte Renkli ve Kokulu Akıntıların Gelmesi Neden Olur ? için yorumlar kapalı

Hamilelikte Renkli ve Kokulu Akıntıların Gelmesi Neden Olur ?

Hamilelikte Farklı Renkte Akıntıların Gelmesi

Hamilelikte farklı renkte akıntıların olması anne adaylarını oldukça korkutan durumların başında geliyor. Hamilelikte akıntı olması gayet normal bir durumdur. Önemli olan akıntının rengi ve kokusudur. Beyaz ve kokusuz akıntılar zararsız akıntılardır. Hamilelik döneminde akıntılar genellikle gebeliğin ilk haftalarında artış gösterir. Bu akıntılar koyu renklerde de olabiliyor. Kötü kokulu ve yoğun kıvamlı akıntıların olması durumunda hemen doktora gidilmelidir. Artan hormonlar akıntının da artmasını sağlıyor.

Bu akıntılar koyu ya da açık renkli lekelenmeler şeklinde de oluyor. Açık pembe renkte lekelenmeler gebeliğin ilk zamanlarında yerleşme kanaması olarak gözüküyor. Ancak koyu kırmızı ve yoğun kıvamlı akıntılar en tehlikeliolanlarındandır. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde görülen pembe renkteki akıntılar idrar yolu enfeksiyonu yalancı doğum belirtileri olabiliyor. Bir diğer akıntı ise gri renkte olabilir bunun sebebi de bakteri kaynaklı oluyor cinsel ilişki sonrasında kötü kokular olabilir.

Hamilelikte Görülen Akıntı Dış Gebelik Belirtisi Olabilir Mi?

Dış gebelik embriyonun rahim içinde başka yere tutunarak yerleşmesi sonucu meydana gelir. Hayati risk taşıyan bu durum oldukça önemlidir. Bunun belirtisi olarak kırmızı ya da kahverengi akıntılar meydana gelir.

a471e422c493372b18fa20ac9a8966dd-3.png

Hamilelikte Akıntı Artışını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Akıntı artışını önlemek için iç çamaşırı sürekli değişmeli pamuklu kullanılmalıdır. Parfümsüz sabun ve suylayıkanmalıdır. Önden arkaya doğru yıkama yapılmalı fazla tahriş edilmemelidir. Temiz ve kuru tutmaya özen gösterilmelidir.

a471e422c493372b18fa20ac9a8966dd-1.png

Hangi Durumlarda Doktora Gösterilmeli?

Akıntının bazı durumlarında doktora başvurulması gerekiyor. Akıntı çok yoğun ve sulu ise, kaşıntı kızarıklık olması durumunda akıntıyla birlikte karın ağrısı, ateş olması akıntının renginin kırmızı yeşil olması, kötü kokması, akıntıya eşlik eden kan pıhtısı var ise acilen doktora başvurulması gerekiyor.

a471e422c493372b18fa20ac9a8966dd-0.png

Hamilelikte Görülen Akıntılar Enfeksiyon Belirtisi Mi?

Hamilelikte görülen akıntılar enfeksiyon habercisi olabiliyor. Bunu anlamanın en kolay yolu ise akıntının nasıl olduğu ile ilgilidir. Akıntının renginin yeşil ya da sarı olması, kötü kokması, kızarıklık ve kaşıntı olması enfeksiyon habercisi olabilir. En kısa sürede doktora başvurarak uygun tedaviyi yaptırmak lazımdır.

Comments

There have been no comments on this post before.