24.02.2019 23:45
Hamilelik Döneminde Kramp Ağrılarından Nasıl Kurtulursunuz ? için yorumlar kapalı

Hamilelik Döneminde Kramp Ağrılarından Nasıl Kurtulursunuz ?

Hamilelikte Kramp Ağrılarından Kurtulmak

Anne olmaya karar veren kadınlar, bu kararları ile birlikte dokuz ay boyunca karşılaşacakları her durumu araştırmaya başlarlar. Hamile kalır kalmaz ise yakın çevreleri başta olmak üzere etraftan doğru ya da yanlış birçok telkinle karşılaşmaya başlarlar. Halbuki hamilelikte karşılaşacağımız tecrübeleri doğru kaynaktan edinirsek başa çıkabilmek konusunda da daha sağlıklı yollar bulabiliriz.

Hamilelik boyunca karşılaşacağımız önemli sorunlardan biri de özellikle İkinci trimestirde başlayıp hamilelik boyunca devam eden kramplar ve bu krampların neden olduğu dayanılmaz ağrılardır. Özellikle bacak ve karın bölgesi ile belde meydana gelen kramplar, anne adayını uykudan bile uyandırabilir.

cb989643d92f526ed44d624f0a09b983-1.png

Hamilelikte Kramp Ağrılarının Nedenleri

Hamilelik kararı alındığı andan itibaren anne adayı, kapsamlı bir muayeneden geçerek kan değerlerine baktırmalıdır. Hamilelik gerçekleşmeden önce kan değerleri, mineraller, tansiyon ve kan şekeri gibi tahliller yapılmalı, bu değerlerde normalden sapmalar varsa düzeltilmelidir. Çünkü hamilelik boyunca anne adayı, yalnızca kendisi için değil bebeği için de magnezyum, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller almak durumundadır.

Bu mineraller dolaşım sistemi üzerinde ve kasların düzgün çalışmasında etkin rol oynarlar. Anne adayının beslenmesinde bozukluk olursa bebeğin gelişimi için kullanılan mineraller kendine yetmez ve kaslarda istemsiz ve şiddetli kasılmalar olur.

cb989643d92f526ed44d624f0a09b983-0.png

Kramp Ağrıları Nasıl En Aza İndirilir?

Anne adayı, hamilelik öncesi dönemden başlayarak beslenmesine özen göstermeli. Bu dönemde kalsiyumdan zengin olan süt, yoğurt, peynir gibi besinleri bol tüketmelidir. Düzenli egzersiz yapmak, hareketsizlikten uzak durmak, yatmadan önce kramp bölgelerini çalıştıran kas hareketleri yapmak, masaj yapmak, yatmadan ılık duş almak, minerallerden zengin besinler olan balık, kırmızı ve beyaz et tüketmek, kramp ağrılarının oluşumunu ver etkisini azaltacaktı

Herhangi bir nedenle oturulması gerektiğinde ayak bileklerini ve kasları esnetmek, aşırı kilo almamak, hamilelik kilosunu olması gerektiği gibi tutmak gerekir. Magnezyumdan zengin beslenmenin ağrıları azalttığına dair bulgular vardır. Ancak fazladan kalsiyum kullanmanın olumlu bir etkisi olmadığı düşünülmektedir.

cb989643d92f526ed44d624f0a09b983-3.png

Nasıl Rahatlanır?

Kramp girdiği anda kramp giren bölgeye esnetme hareketi yapmak rahatlama sağlar. Düzenli su içmek krampların azaltılmasında etkilidir.

Comments

There have been no comments on this post before.