Anemi Tedavisi Nasıldır ? Anemi Nedir ?
Dolaşım sistemine bağlı olarak gelişen anemi hastalığı günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Anemi hastalığı tedavi edilmemesi durumunda bir çok hastalığın oluşumuna da davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde bir çok bireyde sıklıkla karşımıza çıkmakta olan anemi hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? sorularına karşılık yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde cevap bulacağız.

Anemi Nedir?

Anemi hastalığı dolaşım sistemine bağlı olarak meydana gelen bir tür kan hastalığıdır. Hastalık kana kırmızı rengini veren hemoglobin seviyesinin normal seviyelerin altında kalması ile meydana gelmektedir.

Oksijenin taşınması ile görevli alyuvarların içinde yer alan hemoglobin ayrıca bir protein türüdür. Normal bireylerde bir desilitre kanın içerisinde 12 ile 16,5 gram hemoglobin bulunmaktadır. Fakat 12 gram hemoglobin seviyesinin altına düşen bireylerde anemi hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Kalıtsal durumlara bağlı olarak da gelişebilen anemi hastalığı 2 farklı yapıda görünmektedir. Folik asit, B12 vitamini eksikliği ve vitamin eksikliğine bağlı olarak görülen alyuvar eksikliği anemi olarak adlandırılırken kalıtsal yapılardan kaynaklı meydana gelmekte olan akdeniz anemisi ikinci tür olarak adlandırılmaktadır.

Anemi Belirtileri Nelerdir?

Anemi hastalığının oluşumuna bağlı olarak bir çok bireyde farklı yapılarda kendini göstermektedir. Genel anlamda anemi olan bireylerde belirtiler aynı bulgu ile ortaya çıkmaktadır. Demir eksikliği, vitamin eksikliği, B12  eksikliği ve folik asit eksikliğine bağlı olarak hemoglobin seviyesinde ki düşüş ile meydana gelmekte olan anemi hastalığının en sık görülen belirtileri arasında;

  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Çabuk yorulma
  • Baş dönmesi
  • Nefes darlığı
  • Kolay hastalanma
  • Üşüme ve titreme
  • İştah kaybı
  • Kilo kaybı
  • Ağız ve göz bölgesinde ki mukozada konsantrasyon yoğunluğu
  • Bulantı ve tiksinme

Anemi Nedenleri Nelerdir?

Anemi hastalığı bir çok nedene bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde anemi hastalığına sebep olan en yaygın durum arasında demir eksikliği, vitamin eksikliği, kronik hastalıklar, orak hücreler neden olmaktadır.

Ancak en sık görülen anemi nedeni demir eksikliği olarak belirtilmektedir. Kırmızı kan hücreleri tarafından kullanılmakta olan demir, eksiklik durumunda kırmızı kan hücreleri olan hemoglobinin üretilmesini yavaşlatmaktadır.

Buna bağlı olarak anemi meydana gelmektedir. Demire ek olarak vitamin eksikliğinden kaynaklı meydana gelmekte olan anemi türünde B12 ve folik asit eksikliği temel kaynak olarak gösterilmektedir.

Kronik hastalık teşhisi konmuş kanser, AIDS, böbrek, crohn ve kalp hastalarında kırmızı kan sayısı oldukça az miktarda görülebilmektedir. Buna bağlı olarak anemi hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Anemi Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalık bulgularına sahip bireylerin zaman kaybetmeden doktor muayenesine girmeleri gerekmektedir.

Anemi hastalığında sıklıkla görülmekte olan halsizlik, kilo kaybı, iştahsızlık, yorgunluk, bulantı ve tiksinme, nefes darlığı, kolay hastalanma ile beraberinde meydana gelen ağız ve göz mukozasında ki konsantrasyon yoğunluğu tanının konması için oldukça önemli şikayetler arasında yer almaktadır.

Kesin teşhisin konulabilmesi için tam kan testi ve farklı tahlil işlemleri ile kan değerleri incelenerek hastalığın adı konmaktadır.

Anemi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anemi teşhisi konulmuş olan bireylerin doktor kontrolünde tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Tedavinin gerçekleştirilmemesi durumunda zihinsel problemler, enfeksiyonel hastalıklar, kalp ve solunum hastalıklar ile beraberinde bir çok hastalığı ortaya çıkartmaktadır.

Tedavi işlemlerinde başlangıç olarak ağız ve damar yolu ile ilaç takviyesi gerçekleştirilmektedir. Demir tedavisine yönelik oral ilaçlar ile 1 yıla kadar süren tedavi işlemleri uygulanmaktadır.

Kemik iliğinde meydana gelen kan eksikliklerine karşı demir depolama işlemi oldukça önemlidir.

Özellikle kanser hastalarında uygulanan kemoterapi tedavisi ile kan değerlerinde meydana gelen büyük değişikliklerde anemi problemine karşı ilaç takviyesi gerçekleştirilmekte yada kan takviyesi sağlanmaktadır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir