Anason’un Özellikleri ve Faydaları
Anason Nedir ? Anason Bitkisinin Yararları Nelerdir ?

Anavatanı Asya olan anason bitkisi yüzyıllardır farklı kullanımlarının yanı sıra tıp dünyasının sıklıkla tercih etmekte olduğu bitkiler arasında yer almaktadır. Anason bitkisinin bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmekte olup içerisinde barındırmakta olduğu müsilaj, nişasta, uçucu ve sabit yağlar yer almaktadır.

Uçucu yağlar arasında yer alan en baskın madde anetol, zehirli bir madde olmasının yanı sıra hastalıklara karşı ilaç tedavilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Anasonun saymakla bitmeyen faydaları arasında yer alan sindirim problemleri, boğaz enfeksiyonları, cinsel ağrılar ve mide sancılarında oldukça etkili bir çözüm oluşturmaktadır.

Anne Sütüne Katkıda Bulunur

Anason çayının düzenli tüketimlerinde anne sütüne katkıda bulunarak süt oluşumunu arttırmaktadır. Aynı zamanda anneden bebeğe aktarılan sütün kalitesini yükselterek bebeğin sağlıklı gelişimine destek olmaktadır. Stres, sıkıntı ve psikolojik ataklara bağlı süt kesilmelerini önleyerek emzirme dönemindeki annelerin sıklıkla kullanmakta olduğu doğal çaylar arasında yer almaktadır.

Sindirim Sitemini Dengede Tutar

Kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik ve tuvalet problemlerine karşı oldukça etkili bir çözüm oluşturmakta olan anason otu, midede ve bağırsakta meydana gelen gaz sıkışmalarını engelleyerek sindirim sistemini dengede tutmaktadır. Düzensiz beslenmeye ve fazla tüketime bağlı hazımsızlık problemlerini hafifleterek bağırsakların çalışmasına desek olmaktadır.

Ağız Sağlığını Korur

Anason otu dilde meydana gelen çatlak ve yarıkları kapatmada hızlı ve etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda ağız kokusunu ve diş eti kanamalarını engelleyerek ağız içi enfeksiyonları iyileştirmektedir. Düzenli tüketimlerde sağlıklı ağız yapısının korunmasına destek olmaktadır. Doğal gargara özelliği ile boğaz ağrıların da etkili bir çözüm olacaktır.

Uyku Problemlerini Önler

Stres, sıkıntı ve yorgunluğa bağlı uyku problemleri yaşamakta olan bireylerde oldukça olumlu sonuçlar göstermekte olduğu bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmış olan anason otu, düzenli kullanımlarda uyku sorunsalını ortadan kaldırarak zinde ve enerjik gün başlangıçlarına yardımcı olmaktadır.

Soğuk Algınlığa İyi Gelir

Öksürük, boğaz gıcığı, tahriş ve balgam oluşumlarına karşı iltihap söktürücü özelliğe sahip anason otu, çal olarak tüketilmesi ile boğazda yumuşatma ve rahatlatma etkisi sağlamaktadır. Anason çayının tüketimi ile beraberinde öksürük, gıcık ve balgam oluşumunun vücuttan kolayca atılmasına yardımcı olacaktır.

Afrodizyak Etkisi Yaratır

Cinsel problemler ile karşı karşıya olan bireylerde oldukça etkili sonuçlar göstermekte olan anason cinsel isteksizliği gidererek cinsel arzuların artmasına yardımcı olmaktadır. Anason çayı iktidarsızlık problemlerinde doğal afrodizyak etkisi yaratmaktadır.

Kemik Ağrılarını Dindirir

Atrit, eklem ağrısı ve romatizmalara karşı oldukça etkili çözümler göstermekte olan anason bitkisi kemik ağrılarının önüne geçerek güçlü ve sağlıklı kemik oluşumuna yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kemikte meydana gelen iltihaplanmalarda antibiyorik özelliği göstermekte olan anason otu, yağ ve çay kullanımı ile kemik yapısını güçlendirmektedir.

Psikolojik Rahatsızlıklarda Doğal Sakinleştirici

Uyuşturucu ve sakinleştirici etkiye sahip olan anason otunu vücutta meydana gelen kasılmaları engelleyerek sinir, stres ve krizlere karşı dindirici bir etki göstermekte olduğu araştırmalar doğrultusunda desteklenmektedir. Beynin sakinleşmesini ve vücut fonksiyonlarının dengede tutulmasını sağlayarak psikolojik rahatsızlıkların önüne geçmektedir

Anasonun Diğer Faydaları

Adaçayı otunun içerisinde barındırmakta olduğu müsilaj, nişasta, uçucu ve sabit yağlar sayesinde bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Psikolojik rahatsızlıklar başta olmak üzere bir çok rahatsızlıkta etkili çözümler göstermekte olana anason otunun diğer faydaları;

  1. Uykusuzluk problemini ortadan kaldırır.
  2. Beynin rahatlamasına yardımcı olarak belleği güçlendirir.
  3. Ciltte parlak ve nemli bir görünüm kazandırır.
  4. Yemek problemi yaşamakta olan bireylerde iştah açıcı özelliğe sahiptir.
  5. Diş ağrılarında oldukça dindirici özellik göstermektedir.
  6. Hıçkırık ve yutkunma problemlerini azaltarak yok eder.
  7. Solunum sistemini rahatlatarak nefes almayı kolaylaştırır.
  8. İshal problemlerine karşı sindirim sistemini düzenlemektedir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir