Beslenme Bitkisel

Ananasın Özellikleri ve Vücuda Faydaları

Ananasın Özellikleri ve Vücuda Faydaları

Tropikal bir tada sahip olan ananas, yılın her mevsiminde kolayca bulunabilir. Ananas, besin değeri açısından zengin bir meyve olduğu için birçok faydası bulunmaktadır.

Soğuk algınlığına ve diğer hastalıklara iyi gelebilecek bal limon tarçın karışımı etkisinde olan diğer en iyi bitkisel karışımlar için makalelerimize aşağıdan göz atabilirsiniz.⬇️

?Siyah Turp ve Bal Karışımı (?incele)

?Bal Limon Tarçın Karışımı (?incele)

? Kuru İncir ve Süt Karışımı (?incele)

?Bal Zerdeçal ve Zencefil Karışımı (?incele)

?Karabiber ve Bal Karışımı (?incele)

?Zencefilin Sağlığa Faydaları(?incele)

?Kuşburnu, Ihlamur ve Limon Karışımı (?incele)

Ananas Nasıl Muhafaza Edilir?

Yaprakları koyu yeşil renge sahip olan ananaslar daha tazedir. Taze olan ananasları seçebilmek için bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Ananası 80 derecelik bir ortamda 4-5 gün boyunca saklamak mümkündür.

Dilimlenmiş ananası uzun süre muhafaza edebilmek için buzdolabında saklamak gerekir. Ananas dilimlenmiş bir şekilde saklanacaksa dilimlenen parçalar alüminyum folyoya sarılarak buzdolabına kaldırılmalıdır. Alüminyum folyo ananasın taze kalmasını sağlar ve buzdolabındaki farklı kokuların ananasa sinmesini engeller.

Dilimlenmiş ananasları 3-4 gün boyunca buzdolabında saklayabilmenin bir başka yolu da poşet içerisine koymaktır. Ananaslar dilimlendikten sonra kilitli poşet içerisine yerleştirilerek poşetin havası iyice alınmalıdır. Daha sonra da poşet kapatılarak buzdolabına kaldırılmalıdır.

Ananas nasıl muhafaza edilir sorusuna verilebilecek başka bir cevap da ananasın dondurularak saklanmasıdır. Ananas dilimlendikten sonra pişirme kâğıdı serilmiş bir tepsiye dizilir ve dondurucuya kaldırılır. Ananaslar donduktan sonra çıkarılır ve kilitli poşet içerisine yerleştirilir. Poşetin havası iyice alındıktan sonra kapatılır ve tekrar buzluğa kaldırılır.

Detaylı bilgi için ananas nasıl saklanır başlıklı makalemize buradan göz atabilirsiniz.

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananas içerisinde birden fazla vitamin barındırmaktadır. Mineral açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Ananas içerisinde barındırdığı protein mayasıyla proteinleri çözerek sindirimi kolaylaştırır. Midenin daha hızlı çalışmasına yardımcı olur ve bağırsakları temizler.

Mide asidinin düzenlenmesinde etkili olur. Kansere karşı bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserin önlenmesinde etkili olabilmektedir. Ananasın yağ yakıcı bir etkisi vardır. Vücuttaki fazla yağların atılmasına ve zayıflamaya yardımcı olur. Boğaz iltihabına iyi gelir ve ateş düşürücü bir etkisi vardır. Kan dolaşımını hızlandırdığı için tansiyonun dengelenmesini sağlar. Cildi nemlendirici ve güzelleştirici bir etkisi vardır.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.