Ananasın Özellikleri ve Vücuda Faydaları
Tropikal bir lezzete sahip olan ananas, yılın her mevsiminde kolayca bulunabilir. Ananas, besin değeri açısından zengin bir meyve olduğu için birçok faydası bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere Ananas’ın faydaları, saklama koşulları ve ananas ile ilgili diğer bilgilerden bahsettik.

Soğuk algınlığına ve diğer hastalıklara iyi gelebilecek bal limon tarçın karışımı etkisinde olan diğer en iyi bitkisel karışımlar için makalelerimize aşağıdan göz atabilirsiniz.⬇️

Ananas Nasıl Muhafaza Edilir?

Yaprakları koyu yeşil renge sahip olan ananaslar daha tazedir. Taze olan ananasları seçebilmek için bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Ananası 80 derecelik bir ortamda 4-5 gün boyunca saklamak mümkündür.

Dilimlenmiş ananası uzun süre muhafaza edebilmek için buzdolabında saklamak gerekir. Ananas dilimlenmiş bir şekilde saklanacaksa dilimlenen parçalar alüminyum folyoya sarılarak buzdolabına kaldırılmalıdır. Alüminyum folyo ananasın taze kalmasını sağlar ve buzdolabındaki farklı kokuların ananasa sinmesini engeller.

Dilimlenmiş ananasları 3-4 gün boyunca buzdolabında saklayabilmenin bir başka yolu da poşet içerisine koymaktır. Ananaslar dilimlendikten sonra kilitli poşet içerisine yerleştirilerek poşetin havası iyice alınmalıdır. Daha sonra da poşet kapatılarak buzdolabına kaldırılmalıdır.

Ananas nasıl muhafaza edilir sorusuna verilebilecek başka bir cevap da ananasın dondurularak saklanmasıdır. Ananas dilimlendikten sonra pişirme kâğıdı serilmiş bir tepsiye dizilir ve dondurucuya kaldırılır. Ananaslar donduktan sonra çıkarılır ve kilitli poşet içerisine yerleştirilir. Poşetin havası iyice alındıktan sonra kapatılır ve tekrar buzluğa kaldırılır.

Detaylı bilgi için ananas nasıl saklanır başlıklı makalemize buradan göz atabilirsiniz.

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananas içerisinde birden fazla vitamin barındırmaktadır. Mineral açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Ananas içerisinde barındırdığı protein mayasıyla proteinleri çözerek sindirimi kolaylaştırır. Midenin daha hızlı çalışmasına yardımcı olur ve bağırsakları temizler.

Mide asidinin düzenlenmesinde etkili olur. Kansere karşı bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserin önlenmesinde etkili olabilmektedir. Ananasın yağ yakıcı bir etkisi vardır. Vücuttaki fazla yağların atılmasına ve zayıflamaya yardımcı olur. Boğaz iltihabına iyi gelir ve ateş düşürücü bir etkisi vardır. Kan dolaşımını hızlandırdığı için tansiyonun dengelenmesini sağlar. Cildi nemlendirici ve güzelleştirici bir etkisi vardır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir