Beslenme Bitkisel

Ananas Bozulmadan Nasıl Saklanır?

Ananas Bozulmadan Nasıl Saklanır?

Tropikal bir meyve olan ananas özellikle ılıman bölgelerde yetişir. Dünya da en büyük ananas yetiştiricisi Hindistan’dır. Hindistan yüzde onluk üretimiyle bu anlamda dünya da birinci sırada bulunmaktadır. Ülkemizde de ananas yetiştirilmektedir. Antalya, Mersin ve Adana da ılıman iklimden kaynaklı ananas yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ananas saklamanın çeşitli yöntemleri mevcuttur.

Ananas Meyvesinin Saklanması

Ananas alırken aldığınız markette dilimlenmiş şekilde almanız gerekir. Çünkü evde dilimlemek daha zordur. Aldığınız markette kendi dilimleme makinesinde daha kolay olacaktır.

Ananas saklamanın çeşitli yöntemleri mevcuttur. Ananas eğer dilimlenmemiş ise 5-6 gün süre zarfında buzdolabında saklayabilirsiniz. Saklama yöntemlerinden biri de öncelikle ananası ince ince dilimlemek gerekir. Daha sonra dilimlenmiş ananasları folyo kağıdına sararak buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu yöntem de ise 3 ila 4 gün saklamak mümkündür.

Ananas meyvesini saklamanın bir diğer yolu da vakumlu poşet veya vakumlu kaplardır. Ananas meyvesini ince ince dilimledikten sonra vakumlu poşete koyup havasını aldıktan sonra da buzdolabında yine 5 ile 6 gün gibi süre zarfında saklanabilir. Vakumlu kaplarda da durum aynıdır. Önemli olan kap veya poşetin havasını almaktır. Hava ile temas eden ananas meyvesi uzun süre saklanamaz.

Ananas Meyvesi Seçmenin Püf Noktaları

Ananas meyvesini alırken yapraklarının renginin yeşil olmasına dikkat edin. Özellikle yaprak rengi koyu yeşil olan ananaslar daha taze olur. Ayrıca ananas alırken boyut olarak büyük ananas tercih edilmelidir. Boyut olarak büyük ananaslarda taze olduklarını gösterir.

Ananas içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu nedenle tüketilmesi insan da bir çok hastalığa da iyi gelmektedir. İçerisindeki vitaminler sayesinde insan vücudu daha dinç ve daha sağlıklı olmaktadır. Ayrıca ananas meyvesine de her mevsim ulaşılabilmektedir.

Ananası soyduktan sonra birçoğumuz kabuklarını çöpe atarak yanlış yapıyoruz. Çünkü ananas kabuğu çayı olduğunuzu birçoğumuz bilmiyorduk, ananas meyvesi kadar kabuğunun da çayı oldukça sağlığa faydalı gelmektedir.

Ananas Kabuğu İle Çay Nasıl Yapılır?

Ananası yedikten sonra kabuklarını sakın çöpe atmayın faydalarını duyduktan sonra çok şaşıracaksınız.

  1. Zayıflamaya yardımcı oluyor
  2. Mide sorunlarına iyi geliyor
  3. Antioksidan kaynağı
  4. Öksürüğü keser
  5. Nasırı tedavi eder

Ananas çayı için yediğiniz ananasın kabuklarını 1-2 saat tuzlu suda bekletin. Ardından suyu süzün ve kabukları tekrar 1 litre suyun içine koyun.  Bir parça dilimlenmiş taze zencefil ve 1 adet kabuklu tarçını da ekleyelim. 4 dilim limonu da ekleyin, sonra bu karışımı kısık ateşte kaynatın. Kaynadıktan sonra bu çayı yemekten sonra tüketebilirsiniz.

Ayrıca sitemizde yer almakta olan Ananas Nedir ? Faydaları Nelerdir ? makalesine de göz atarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Barut ağacı kabuğu ile sağlığınıza faydalı gelebilecek bilgileri ve barut ağacı kabuğu ile neler yapabilirsiniz? Yazımızı incelemek için ?buraya tıklayınız.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.