Ananas Bozulmadan Nasıl Saklanır?
Tropikal bir meyve olan ananas özellikle ılıman bölgelerde yetişir. Dünya da en büyük ananas yetiştiricisi Hindistan’dır. Hindistan yüzde onluk üretimiyle bu anlamda dünya da birinci sırada bulunmaktadır. Ülkemizde de ananas yetiştirilmektedir. Antalya, Mersin ve Adana da ılıman iklimden kaynaklı ananas yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ananas saklamanın çeşitli yöntemleri mevcuttur.

Ananas Meyvesinin Saklanması

Ananas alırken aldığınız markette dilimlenmiş şekilde almanız gerekir. Çünkü evde dilimlemek daha zordur. Aldığınız markette kendi dilimleme makinesinde daha kolay olacaktır.

Ananas saklamanın çeşitli yöntemleri mevcuttur. Ananas eğer dilimlenmemiş ise 5-6 gün süre zarfında buzdolabında saklayabilirsiniz. Saklama yöntemlerinden biri de öncelikle ananası ince ince dilimlemek gerekir. Daha sonra dilimlenmiş ananasları folyo kağıdına sararak buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu yöntem de ise 3 ila 4 gün saklamak mümkündür.

Sitemizde beslenme kategorisinde bulunan sağlıklı bitkisel karışımlar ve ipuçlarına buradan göz atabilirsiniz.

Ananas meyvesini saklamanın bir diğer yolu da vakumlu poşet veya vakumlu kaplardır. Ananas meyvesini ince ince dilimledikten sonra vakumlu poşete koyup havasını aldıktan sonra da buzdolabında yine 5 ile 6 gün gibi süre zarfında saklanabilir. Vakumlu kaplarda da durum aynıdır. Önemli olan kap veya poşetin havasını almaktır. Hava ile temas eden ananas meyvesi uzun süre saklanamaz.

Ananas Meyvesi Seçmenin Püf Noktaları

Ananas meyvesini alırken yapraklarının renginin yeşil olmasına dikkat edin. Özellikle yaprak rengi koyu yeşil olan ananaslar daha taze olur. Ayrıca ananas alırken boyut olarak büyük ananas tercih edilmelidir. Boyut olarak büyük ananaslarda taze olduklarını gösterir.

Ananas içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu nedenle tüketilmesi insan da bir çok hastalığa da iyi gelmektedir. İçerisindeki vitaminler sayesinde insan vücudu daha dinç ve daha sağlıklı olmaktadır. Ayrıca ananas meyvesine de her mevsim ulaşılabilmektedir.

Ananası soyduktan sonra birçoğumuz kabuklarını çöpe atarak yanlış yapıyoruz. Çünkü ananas kabuğu çayı olduğunuzu birçoğumuz bilmiyorduk, ananas meyvesi kadar kabuğunun da çayı oldukça sağlığa faydalı gelmektedir.

Ananas Kabuğu İle Çay Nasıl Yapılır?

Ananası yedikten sonra kabuklarını sakın çöpe atmayın faydalarını duyduktan sonra çok şaşıracaksınız.

  1. Zayıflamaya yardımcı oluyor
  2. Mide sorunlarına iyi geliyor
  3. Antioksidan kaynağı
  4. Öksürüğü keser
  5. Nasırı tedavi eder

Ananas çayı için yediğiniz ananasın kabuklarını 1-2 saat tuzlu suda bekletin. Ardından suyu süzün ve kabukları tekrar 1 litre suyun içine koyun.  Bir parça dilimlenmiş taze zencefil ve 1 adet kabuklu tarçını da ekleyelim. 4 dilim limonu da ekleyin, sonra bu karışımı kısık ateşte kaynatın. Kaynadıktan sonra bu çayı yemekten sonra tüketebilirsiniz.

Ayrıca sitemizde yer almakta olan Ananas Nedir? Faydaları Nelerdir? makalesine de göz atarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Barut ağacı kabuğu ile sağlığınıza faydalı gelebilecek bilgileri ve barut ağacı kabuğu ile neler yapabilirsiniz? Yazımızı incelemek için buraya tıklayınız.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir