Altın Otu Özellikleri ve Faydaları
Altın Otunun Faydaları

Anavatanı  Avrupa olup Anadolu topraklarında da yetişmekte olan altın otu, genellikle günlük hayatlarda göz alıcı renkleri ve duruşu ile çiçeklerde, buketlerde ve ev süslerinde kullanılmaktadır. Altın otunun görünümünün dışında bilinmeyen bir çok hastalığa şifa niteliği taşımakta olduğu bilimsel araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır.

Alternatif tıbbın kahramanları arasına gösterilmekte olan altın otu, içerisinde barındırmakta olduğu zengin P vitamini ve mineralleri sayesinde bir çok hastalığa şifa olmaktadır. Altın otunun en bilindik özellikleri arasında yer alan antimikrobiyal, antitussif, antialerjik, anti inflamatuar, kikatrizen, antiseptik ve mantar oluşumunu önleyici maddeleri içerisinde barındırmakta olan adı kadar değerli bir bitkidir.

Altın otu kullanımı 2 farklı şekilde yaygınlaşmış olup altın otu çayı ve altın otu yağı üretimi ile aktarlardan kolaylıkla bulabilirsiniz. Halk arasında güneş çiçeği olarak da adlandırılan altın otunun bilinen ve bilinmeyen hastalıklarda etkisi yüzyıllardır tedavi yöntemlerinde kullanılmaktadır.

İdrar Sökücü

Altın otu idrar yollarına bağlı enfeksiyonları içerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde iyileştirmektedir. Altın otu çayı olarak tüketiminde idrar sökücü bir etki göstermekte olan bitki, idrar yolları enfeksiyonları ve kanamalara karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda prostat kanserini önleyerek tümör ve kötü huylu hücrelerin yayılımınıdurdurmaktadır.

Doğal Zayıflama Etkisi

Beslenmeye ve metabolizmaya bağlı olarak gelişen fazla kilolara karşı düzenli kullanımlarda ciddi bir yağ yakıcı özelliğe sahip olan altın otu, böbreklerin çalışmasını hızlandırarak idrar yollarını açmaktadır. Böylelikle sıklıkla tuvalete çıkmanızı ve kilo vermenize yardımcı olan altın otu böbrek hastalıklarına da şifa niteliğindedir. Böbrek yetmezliği ve böbrek kanserine karşı oldukça etkili olan altın otu, diyaliz tedavisi görmekte olan hastaların doktor kontrolünde tüketmesi gerekmektedir.

Böbrek Taşını Döker

Altın otunun adı gibi mucizevi etkilerinden bir tanesi olan böbrek taşı hastalıklarına karşı kum ve taş dökümünü hızlandırarak böbrek rahatsızlıklarının önüne geçmektedir. Böbreğe bağlı bir çok hastalığa iyi gelmekte olan altın otu, çay olarak tüketiminde enfeksiyon riskini azaltarak böbrekte meydana gelen böbrek kumu ve böbrek taşının idrar yolu ile atılmasına yardımcı olmaktadır.

Mideyi Rahatlatır

Mide hastalıklarına karşı etkili sonuçlar göstermekte olan altın otu, klinik araştırmalar neticesinde mide asidini dengeleyerek mide iltihaplanmalarına ve gastrite iyi geldiği saptanmıştır. Hazımsızlık ve mide sancılarına karşı rahatlatıcı etkiye sahip olan altın otu mide dostu doğal ilaç niteliğindedir.

Kanseri Önler

Altın otunun mucizevi etkilerinin başında gelmekte olan kanser hastalığına karşı etkin bir rol oynadığı görülmektedir. Özellikle mide kanseri, bağırsak kanseri, pankreas kanseri ve böbrek kanserine karşı oldukça faydalı olan şifalı ot, düzenli kullanımlarda tümör oluşumunu etkileyerek kötü huylu hücrelerin yok olmasına yardımcı olmaktadır. Kemoterapi tedavisi görmekte olan hastaların altın otu kullanımına dikkat etmeleri gerekmekte olup hekim kontrolünde bilgilendirilmeleri gerekmektedir.

Hemoroidi Önler

Genç ve yetişkin bireylerde sıklıkla görülmekte olan hemoroide bağlı basur hastalıklarında anal kanalda gelişen damar topluluklarının gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olmaktadır. İçerisinde barındırmakta olduğu P vitamini ve zengin mineraller sayesinde makat bölgesinde meydana gelen enfeksiyon oluşumları ve damar toplanmalarında yok edici etki sağlamaktadır. Düzenli kullanımlarda basura bağlı makat kanamalarına da oldukça iyi gelmektedir.

Alerjiyi Önler

Vücutta meydana gelen alerjik rahatsızlıkların başlıca sebepleri arasında yer alan deri hastalıklarına iyi geldiği gibi iç organlarda meydana gelen alerjik reaksiyonlarının önüne geçmektedir. Akciğer, dalak, böbrek, kalp ve karaciğerde meydana gelen ölümcül alerjilere karşı kalkan etkisi yaratmakta olan altın otu reaksiyonları yavaşlatarak kriz semptomlarını engellemektedir.

Doğal Ateş Düşürücü

Yüksek ateşe karşı oldukça etkili bir sonuç göstermekte olan altın otu, doğal atibiyotik görevi üstlenmektedir. Soğuk algınlık, grip ve nezle gibi mevsimsel rahatsızlıklarda mikrop ve bakteri oluşumunu yavaşlatarak vücuttan hızla atılmasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle hastalıklara bağlı yüksek ateş oluşumlarının da önüne geçmektedir. Doğal ateş düşürücü etkiye sahip altın otu çay olarak tüketilmektedir.

Kemik Sağlığını Korur

Altın otu vücutta meydana gelmekte olan kireçlenme ve romatizma hastalıklarına oldukça hafifletici bir etkiyesahip olup, kas ve eklem ağrılarını kısa sürede dindirdiği bilinmektedir. Kemik rahatsızlıklarının önüne geçerek kemik iltihaplanmalarını yok eder. Ani kramp ataklarında da oldukça etkili sonuçlar göstermekte olan altın otu, kemik sağlığını korumaktadır.

Altın Otunun Diğer Faydaları

Altın otunun içerisinde barındırmakta olduğu zengin P vitamini ve mineralleri sayesinde bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. İdrar rahatsızlıklar başta olmak üzere bir çok rahatsızlıkta etkili çözümler göstermekte olana altın otunun diğer faydaları;

  • Vücutta pankreas salgısını arttırır.
  • Düzenli tüketimlerde tokluk hissi meydana getirir.
  • Egzama hastalıklarına iyi gelir.
  • Sedef hastalıklarını hafifleterek iyileşmesine yardımcı olur.
  • Varis oluşumu ve varis hastalıklarına iyi gelir.
  • Cildin nemlenmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olur.
  • Vücutta meydana gelen yaralara karşı altın otu yağı iyileştirici etkiler göstermektedir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir