Alıç Bitkisinin Faydaları ve Özellikleri
Alıç Bitkisinin Faydaları

Eski çağlardan günümüze uzanan alıç meyvesi, yüzyıllardır birçok hastalığa şifa olmaktadır. Ülkemiz coğrafyasında sıklık ile rastlanmakta olan alıç meyvesi sağlıksal problemlerin oluşumunu engelleyici vitamin ve mineral deposudur. Alıçın içerisinde barındırmakta olduğu A, C,E, B1, B2, B3, B5, B6 ve B12 vitaminleri ile beraberinde, sitrik asit, tartarik asit, adenine, pürine ve viteksin mineralleri ile oldukça zengindir. Alıç meyvesinin bilinen ve bilinmeyen bir çok hastalığa iyi geldiği yüzyıllardır alternatif tıbbın ilacı olmayı başarmıştır.

Sindirim Sistemini Düzenler

İshal, kabız ve hazımsızlık problemleri yaşamakta olan hastalar için posa açısından oldukça zengin mineral ve vitaminlere sahip alıç, şişkinlik, gaz ve ishal problemlerini önleyerek sindirim sisteminin düzene girmesine yardımcı olmaktadır. Alıçın içerisinde barındırmakta olduğu potasyum mineralleri ile tuvalet problemi yaşayan hastaların kısa süre içerisinde şifa bulacakları bilimsel olarak desteklenmektedir.

Göğüs Hastalıklarını Önler

Faranjit, öksürük, göğüs ağırı ve arjin hastalıklarına karşı oldukça etkili bir çözüm göstermekte olan alıç meyvesi düzenli tüketimlerde göğüse ve akciğere bağlı  rahatsızlıkların önüne geçmektedir. Günümüzde sıklık ile görünmekte olan kalk krizi riskini azaltarak öksürük ve balgam oluşumunun önüne geçmektedir.

Bağışıklık Sistemini Düzenler

İçerisinde barındırmakta olduğu zengin mineraller sayesinde vücudun bağışıklık sistemini dengede tutarak bakteri ve enfeksiyon oluşumunu engellemekte olan alıç, hemoglobini dengeleyerek hücre oluşumunu ve hücre hareketliliğini canlı tutmaktadır.

Kalp Dostu Alıç

Vücuda bağlı olan serbest radikalleri içerisinde barındırmakta olduğu zengin mineral ve vitaminler ile uzaklaştırmakta olan alıç meyvesi tam bir kalp dostudur. Kalp hastalıklarının oluşumunu engellemekte olan alıç, kalp yetmezliği, kardiovaskülerden dolayı meydana gelen hastalıklarının önüne geçerek kalp sağlığını düzenler.

Strese Bağlı Bozuklukları Yok Eder

Psikolojik travmalar, sinir ve gerginliğe karşı oldukça faydalı olan alıç meyvesi vücudun gergin ve stresli yapıdan kurtularak rahatlatıcı bir etkiye kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Alıç meyvesi çay olarak tüketildiğinde vücutta dinlendirici ve toksin atıcı bir etki göstermektedir. Bakteri ve mikropları idrar yolu ile atmanıza da yardımcı olmaktadır.

Tansiyonu Dengeler

Tansiyon hastaları için oldukça etkili sonuçlar oluşturmakta olan alıçın yüksek tansiyon ve düşük tansiyonu dengeleyerek vücut tansiyonunun normal dengeye kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Düzenli kullanımlarda tansiyon hastalıklarının önüne geçerek, hastalık oluşumlarını yok etmektedir.

Vücuda Enerji Verir

Alıç meyvesinin içerisinde bulunan mineraller sayesinde kan damarlarının genişlemesine yardımcı olarak kan akışını hızlandırarak mineral ve vitaminlerin vücut içerisinde yayılımını kolaylaştırmaktadır. Böylelikle daha zinde ve güçlü olmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda büyüyen kan damarları oksijen taşımını hızlandırmasından dolayı enerji üretimini arttırmaktadır.

Cilde İyi Gelir

Alıç meyvesi zengin vitamin ve mineralleri ile antioksidan etkiye sahiptir. Ciltte meydana gelen sivilce, akne, leke ve kaşıntıyı engelleyerek cildin korunmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda sedef hastalığı, egzama ve iltihaplı yaralara karşı anti iltihabik özelliği göstermektedir. Alıç düzenli kullanımlarda cildin yenilenmesine ve doğal bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Alıçın Diğer Faydaları

Alıçın içerisinde barındırmakta olduğu A, C,E, B1, B2, B3, B5, B6 ve B12 vitaminleri ile beraberinde, sitrik asit, tartarik asit, adenine, pürine ve viteksin mineralleri sayesinde bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Kalp hastalıkları, sindirim sistemi bozuklukları, tansiyon hastalıkları başta olmak üzere bir çok rahatsızlıkta etkili çözümler göstermekte olana alıçın diğer faydaları;

  • Bağırsak enfgeksiyonunu engeller.
  • Uyku problemlerinin önüne geçer.
  • Yağ yakımını hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur.
  • Kolestrol miktarını azaltarak kan akışını hızlandırır.
  • Kalbe oksijen sirkülasyonunu hızlandırır.
  • Kalp tıkanmalarını ve damar yolu problemlerini önler.
  • Menopoz döneminin etkisini azaltarak vücudun rahatlamasına yardımcı olur.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir