Aldara Krem (5%) Fiyatı ve Kullanım Talimatı
Aldara, her birinde 250 mg krem bulunan 12 saşe içeren bir üründür. Aldara, etkin madde olarak imikimod içerir. İmikimod bağışıklık yanıt düzenleyicisidir. Siğil oluşturan virüslere ve tümöre karşı (antitümör) etkili bir ajandır. Aldara, üç farklı durumda kullanılabilir. Doktorunuz aşağıdaki durumların tedavisi için size Aldara reçeteleyebilir: Genital bölgenin (cinsel organlar) ve anüs çevresindeki deri yüzeyindeki siğiller için uygulanmaktadır. 

Yüzeyel Bazal Hücreli Karsinom Hastalığı Nedir?

Bu, yaygın görülen, vücudun diğer bölümlerine yayılma olasılığı çok düşük olan yavaş gelişen bir deri kanseridir. (Lütfen bu kelime sizi korkutmasın, en doğru bilgiyi doktorunuzdan edininiz.) Genellikle orta yaş ve yaşlı kişilerde, özellikle açık tenlilerde ortaya çıkmaktadır ve çok fazla güneş ışığı nedeniyle oluşmaktadır. Eğer tedavi edilmezse bazal hücreli karsinom,  özellikle yüzde şekil bozukluğuna neden olabilir. Bu nedenle her türlü hastalıkta olduğu gibi; erken tanı ve tedavisi önemlidir.

Aktinik Keratoz Nedir?

Aktinik keratoz, yaşamları boyunca çok fazla güneş ışınlarına maruz kalmış kişilerde bulunan kaba deri alanlarıdır. Bazıları renkli deridir, grimsi, pembe kırmızı veya kahverengi olabilir. Lezyonlar düz ve pullu ya da yüzeyden kabarık, kaba, sert ve siğil gibi olabilir. Sadece sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olan hastalardaki yüz ve saçlı deri üzerindeki düz aktinik keratozda kullanılır.

Aldara, bazal hücreli karsinom, aktinik keratoz veya siğile neden olan virüsle savaşta rol oynayan doğal maddelerin, vücudunuzun kendi bağışıklık sistemi tarafından üretimine yardım eder.

Aldara Yan Etkileri Nelerdir?

Aşağıdakilerden biri olursa, Aldara’yı kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz.

 1. El, ayak, bilek, yüz ve dudaklarda şişme.
 2. Ağız ve boğazda oluşan şişmenin nefes almayı zorlaştırması.
 3. Küçük kırmızı lezyonlar, benekler.
 4. Kaşıntı, ateş ve genel hastalık hali.
 5. Eklemlerde ağrı.
 6. Görme sorunları.
 7. Yanma hissi.
 8. Ağrılı ve kaşıntılı gözler.
 9. Ağız yaraları.
 10. Kadınlarda idrar yaparken görülen ağrı.

Bazı hastalar Aldara uygulanan bölgedeki deride renk değişimi yaşayabilirler. Bu değişiklikler zamanla iyileşme eğilimindedir ancak, bazı kişilerde kalıcı olabilir. Eğer Aldara kullanırken cildiniz kötü reaksiyon verirse, kremi kullanmayı durdurunuz, o bölgeyi sabun ve su ile yıkayınız; doktor veya eczacınıza bildiriniz.

Bazı kişilerde kan sayımında düşme gözlenebilir. Bu durum sizi enfeksiyonlara daha duyarlı hale getirebilir, daha kolay zedelenme ve berelenmenize neden olabilir veya sizi halsiz yapabilir. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza bildiriniz.

Çok az sayıda hasta tedavi bölgesinde veya çevresinde saç veya kıl dökülmesi yaşamıştır.

Çok Yaygın Görülen Yan Etkiler

Kızarıklık, ciltte aşınma, pul pul dökülme ve şişkinlik, cilt altında sertleşme, küçük açık yaralar, iyileşme esnasında kabuk bağlama ve deri altında küçük kabarcıklar, kaşıntı, yanma hissi, uygulama yerinde ağrı. Bu reaksiyonların çoğu hafiftir ve cildiniz tedavi durdurulduktan yaklaşık 2 hafta içinde normale dönecektir.

Yayın Görülen Yan Etkiler

Baş ağrısı.

Yaygın Olmayan Yan Etkiler

Ateş ve nezle benzeri belirtiler, eklem ve kas ağrıları, rahim sarkması, kadınlarda cinsel ilişki sırasında ağrı, ereksiyon güçlükleri, terlemede artış, hasta hissetme, mide ve barsak semptomları, kulaklarda çınlama, baş ve boyunda sıcak basması, yorgunluk, baş dönmesi, migren, karıncalanma veya uyuşma, uykusuzluk, depresyon, iştah kaybı, lenf bezlerinde şişme, bakteriyel, viral veya mantar enfeksiyonları, pamukçuk dahil vajinal enfeksiyon, boğaz ağrısı ile birlikte öksürme ve soğuk algınlığı.

Uygulama yerinde akıntı, inflamasyon, şişkinlik, kabuklanma, deride çatlaklar, kabarcıklar, iltihap gibi değişiklikler veya rahatsızlık, kendini hasta hissetme, ağız kuruluğu, nezle benzeri belirtiler ve yorgunluktur.

Uyuşma ve karıncalanma, deride küçük şişmiş bölgeler. Ağrı, yanma hissi, iritasyon, kanama, kızarıklık veya deri döküntüsü.

Eğer tedavi sırasında cilt reaksiyonu çok rahatsız edici hale gelirse, doktorunuzla konuşunuz. Birkaç gün için Aldara uygulamasına ara vermenizi önerebilir. Eğer irin veya enfeksiyonunun diğer belirtileri varsa doktorunuzla konuşunuz. Derideki reaksiyonlardan başka diğer yaygın yan etkiler, lenf bezlerinde şişme ve sırt ağrısıdır.

 

Eğer tedavi sırasında cilt reaksiyonu çok rahatsız edici hale gelirse, doktorunuzla konuşunuz. Birkaç gün için Aldara krem uygulamasını durdurmanızı önerebilir.

Eğer irin veya enfeksiyonunun diğer belirtileri varsa doktorunuzla konuşunuz. Derideki reaksiyonlardan başka diğer yaygın yan etkiler baş ağrısı, iştahsızlık, bulantı, kas ağrısı, eklem ağrısı ve yorgunluktur.

Yaygın olmayan yan etkiler: Kanama, inflamasyon, akıntı, hassasiyet, şişkinlik, deride küçük şişkinlikler, uyuşma ve karıncalanma, kabuklanma, yara izi oluşumu, ülserasyon veya aşınma, sıcaklık hissi, rahatsızlık gibi uygulama yeri değişiklikleri veya burun içi inflamasyonu, burun tıkanıklığı, nezle veya nezle benzeri belirtiler, depresyon, göz iritasyonu, göz kapaklarında şişme, boğaz ağrısı, diyare, aktinik keratoz, kızarıklık, yüzde şişkinlik, ülserler, kol ve bacaklarda ağrı, ateş, zayıflık veya titremedir.

Yaşlılarda Kullanımı Nasıldır?

Aldara tedavisinde yaşlı hastalarla genç hastalar arasında güvenilirlik ya da etkinlik açısından bir fark gözlenmemiştir. Doktorunuz Aldara ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir. Tedaviyi erken kesmeyiniz, çünkü tedavi başarısı önerilen süre ve şekilde kullanmanıza bağlıdır. Eğer Aldara’nın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleminiz var ise, doktorunuz ve eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Aldara’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmış sanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz. Fazlasını sabun ve su ile yıkayarak uzaklaştırınız. Deri reaksiyonu geçtikten sonra tedavinize devam edebilirsiniz. Eğer kazara Aldara’yı yutarsanız doktorunuza danışınız.

Aldara Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Eğer bir dozu atlarsanız, hatırlar hatırlamaz kremi uygulayınız ve daha sonra düzenli tedavi şemanıza devam ediniz. Kremi günde bir defadan fazla uygulamayınız. Unutulan dozları dengelemek için çift doz uygulamayınız

Aldara Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Eğer imikimoda (etkin madde) veya kremin içerdiği maddelerden herhangi birine alerjiniz varsa.

Aldara Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

 1. Eğer daha önce ALDARA veya diğer benzer ilaçlar kullandıysanız bu tedaviye başlamadan önce doktorunuza söyleyiniz. Bağışıklık sisteminizle ilgili sorunlarınız varsa doktorunuza söyleyiniz.
 2. Uygulanacak olan bölgeye daha önce bir ilaç kullandıysanız veya aynı bölgede cerrahi tedavi gördüyseniz, bölge iyileşinceye kadar Aldara kullanmayınız.
 3. Burun deliği, dudak ve göze temas ettirmeyiniz. Kazaen temas ettirirseniz, su ile yıkayarak kremi o bölgeden uzaklaştırınız.
 4. Aldara, sadece deri üzerinde kullanım içindir, vajina veya anüs iç kısımlarına uygulamayınız.
 5. Doktorunuzun önerdiğinden daha fazla krem kullanmayınız.
 6. Aldara’yı uyguladıktan sonra üzerini bandaj veya benzeri materyalle kapatmayınız.
 7. Tedavi edilen bölge çok rahatsız edici hale gelirse, üzerindeki kremi sabun ve su ile yıkayarak uzaklaştırınız. Problem ortadan kalkar kalkmaz, kremi yeniden uygulamaya başlayabilirsiniz.
 8. Eğer kan sayımınızda bir anormallik varsa doktorunuza söyleyiniz.
 9. Aldara’nın etki şekli nedeniyle, tedavi edilen alandaki var olan inflamasyonu (yangıyı) kötüleştirme olasılığı vardır.
 10. Eğer genital bölgedeki siğiller için kullanıyorsanız aşağıdaki uyarıları takip ediniz:
 11. Sünnet derisi altında siğilleri olan erkekler, her gün sünnet derisini geri çekip bölgeyi temizlemelidir. Günlük olarak yıkanmazsa sünnet derisi gerginlik, şişkinlik ve derinin aşınması gibi belirtiler gösterebilir ve geri çekmede zorlanma ile sonuçlanabilir. Bu belirtiler ortaya çıkarsa hemen tedaviyi durdurunuz ve doktorunuza söyleyiniz.
 12. Açık yaralarınız varsa, bu yaralar iyileşmeden Aldara kullanmaya başlamayınız.
 13. Genital ve anüs bölgenizde iç kısımlarda siğilleriniz varsa: idrar yolu içi kısmı, vajina (doğum kanalı), rahim ağzı veya anüs içerisinde Aldara kullanmayınız.
 14. Bir hastalık nedeniyle veya halihazırda almakta olduğunuz ilaçlardan dolayı bağışıklık sisteminizle ilgili sorunlarınız varsa bu ilacı bir tedavi küründen daha fazla kullanmayınız. Doktorunuza danışınız.
 15. Eğer HIV (AIDS’in etkeni) pozitif iseniz, doktorunuzu bilgilendiriniz, zira Aldara kremin HIV pozitif hastalarda etkili olduğu gösterilmemiştir. Siğilleriniz varken cinsel ilişkiye girmeye karar verirseniz, cinsel aktiviteden önce Aldara uygulamayınız, cinsel aktiviteden sonra kullanınız. Aldara, doğum kontrolü için kullanılan prezervatif/kondom ve diaframları zayıflatabilir; bu nedenle cinsel aktivite sırasında krem temizlenmelidir. Unutmayınız Aldara, HIV veya cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkları başkasına bulaştırmaya karşı korumaz.
 16. Bazal hücreli karsinom veya aktinik keratoz için tedavi oluyorsanız, aşağıdaki uyarıları takip ediniz:
 17. Güneş lambaları veya bronzlaşma yatakları (solaryum) kullanmayınız ve Aldara ile tedavi sırasında olabildiğince güneş ışığından kaçınınız. Dışarı çıktığınızda koruyucu giysiler ve geniş siperli şapkalar giyiniz.
 18. Aldara kullanırken ve iyileşinceye kadar, tedavi edilen alan normal deriden belirgin şekilde farklı görünecektir.
 19. Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza ya da eczacınıza danışınız. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız.

Emzirme Döneminde Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza ya da eczacınıza danışınız. Aldara’yla tedavi sırasında bebeğinizi emzirmeyiniz, zira imikimodun (etkin madde) anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir.

Aldara Etken Maddesi Nedir?

Metilhidroksibenzoat (E218), propilhidroksibenzoat (E216) alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Setil alkol ve stearil alkol lokal deri reaksiyonlarına (temas dermatiti vb) neden olabilirler.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

Deri üzerine sürülerek kullanımı ile ilgili olarak herhangi bir ilaç etkileşim çalışması yapılmamıştır. Bağışıklık sistemini uyarıcı özelliği nedeniyle, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı su anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir