Bitkisel

Akdiken Bitkisi Özellikleri ve Faydaları


Akdiken Nedir ? Akdikenin Faydaları

Anadolu ve Avrupa’nın ormanlık alanlarında büyümekte olan akdiken otu birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Alternatif tıbbın sıklıkla tercih etmekte olduğu akdiken otu acımsı bir tada sahip olup farklı bitkiler ile karıştırılarak içimi kolaylaştırılmaktadır.

Akdiken otu kireçli topraklarda yetişmiş olmasından dolayı toplanmasının ardından 1 yıl süre ile bekletilmesigerekmektedir. Bu durum akdiken otunun içerisinde bulunan kimyasallardan arınmasını sağlamaktadır. Akdiken otunun bir çok hastalığa iyi gelmesinin sebepleri arasında içerisinde barındırmakta olduğu flavon gilikozitleri, organik asitler, ramnoksantin, lokain ve C vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir.

Doğal Müshil Görevi Gösterir

Bağırsaklara bağlı hastalıklarda oldukça etkin çözümler göstermekte olan akdiken otu basur, kabızlık, hazımsızlık rahatsızlıklarına yardımcı olmaktadır. Akdiken otu içerisinde bulundurmakta olduğu laksatif enzimleri ile kabızlığıgidererek doğal müshil etkisi yaratmaktadır. Düzenli kullanımlarda bağırsakları yumuşatarak sindirim sistemini dengede tutmaktadır.

Kalp Dostu

Kalp hastalıklarına karşı önleyici bir etki yaratmakta olan akdiken otu, kalp çarpıntısı ve kalp sıkışması problemleri yaşamakta olan bireylerde rahatlatıcı bir etki göstermektedir. Kalp ağrılarına karşı çay olarak tüketiminde çarpıntı ve kalp sıkışmalarının iyileşmesine destek olmaktadır.

Ağız Sağlığını Korur

Ağız kokusu, ağız içi enfeksiyonlar ve diş eti kanamalarına karşı engelleyici özelliğe sahip akdiken otu, nefesin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Çay olarak tüketileceği gibi doğal gargara görevi göstermekte olan akdiken otu ağız içi enfeksiyonlara karşı bakteri ve mikrop oluşumunu yok engelleyerek ağız sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.

Deri Hastalıklarına İyi Gelir

Sedef, siğil ve kaşıntılara karşı etkili bir zırh görevi göstermekte olan akdiken otu düzenli kullanımlarda ciltte meydana gelen tahriş ve yaralanmaları iyileştirmektedir. Deride iyileştirici ve onarıcı bir etki göstererek cildin sağlıklı ve nemli kalmasına yardımcı olmaktadır. Deri hastalıklarına bağlı tıbbi jel ve kremlerde kullanımı oldukça yaygın olduğu bilinmektedir.

Safra Taşına İyi Gelir

Akdiken otu düzenli kullanımlarda safra salgısını arttırarak vücutta meydana gelmekte olan safra taşı problemlerinin önüne geçmektedir. Safra taşı hastalıklarının ilk evrelerinde kullanımı etkili olan akdiken otu, midedeki gastrointestinal enzimlerini çalıştırarak safra taşı oluşumunu engellemektedir.

Uyku Problemlerini Engeller

Stres, sıkıntı ve psikolojik rahatsızlıklara bağlı uyku sorunlarında oldukça etkili sonuçlar göstermekte olan akdiken otu beynin dinlenerek sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olmaktadır. Akdiken çayı uyku problemi yaşamakta olan bireylerde düzenli tüketilmesi durumunda uykusuzluğu engelleyerek vücudun dinlenmesine yardımcı olacaktır.

Saç Problemlerine Etkili Çözüm

Akdiken otu saç hastalıklarına bağlı olarak meydana gelmekte olan bakteri ve mikrop çoğalmasını yavaşlatmaktadır. Saçta meydana gelen bit, kepek ve deri dökülmelerinde oldukça etkili sonuçlar çıkartmakta olan akdiken otu, saç derisini yenileyerek sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Saç derisinin onarılması ile saçlarda parlak ve güçlü görünümler çıkartmaktadır. Günümüzde kozmetik firmaları tarafından da kullanılmakta olan akdiken otu şampuan ve saç kremi üretiminde sıklıkla yer almaktadır.

Akdikenin Diğer Faydaları

  • Hemoroiti önler.
  • Bit oluşumunu engeller.
  • Mide ve bağırsak parazitlerini öldürür.
  • Sindirim sitemini düzenleyerek hazımsızlığı engeller.
  • Sağlıksız diş oluşumlarının önüne geçerek diş köklerini güçlendirir.
  • Cildi nemlendirir.
  • Kilo vermede kolaylık sağlayarak hazmı kolaylaştırır.
  • Karaciğer sağlığına yardımcı olur.
  • Kanser oluşumunu önleyerek tümör artışını yavaşlatır.( Kanser hastalarının doktor kontrolünde akdiken otu kullanmaları gerekmektedir.)