AIDS Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri
Aids Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız ?

Dolaşım sistemine bağlı olarak gelişen AIDS hastalığı günümüz de bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında sıklıkla yer almaktadır. AIDS hastalığının tedavi edilmemesi durumunda bir çok hastalığın oluşumuna da davetiye çıkartmakta olup ölümcül sonuçlar meydana getirmektedir. Peki ya günümüz de sıklıkla karşımıza çıkmakta olan AIDS hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? sorularına yaptığımız araştırmalar ile cevap bulacağız.

AIDS Nedir?

AIDS hastalığı HIV virüsünün neden olduğu ve beraberinde bağışıklık sistemini çökertmekte olan dolaşım sistemi hastalığıdır. Virüsün vücuda girmesi ile bağışıklık sistemi çöküşe geçmekte ve beraberinde organlar iflasetmektedir.

İlerleyen süre zarfında tedavi edilmemesi durumunda ölümcül sonuçlar göstermektedir. İmmün yetmezlik sendromu olarak bilinen bu hastalık bağışıklık sistemini yok ederek hücre kaybına neden olmaktadır. Aynı zamanda bulaşıcı hastalık özelliği ile kişiden kişiye kolaylıkla geçmektedir.

AIDS Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın vücut içerisine yerleşmesi ile kısa süre içerisinde kedini gösterme özelliği vardır. Oldukça hızlı ilerlemekte olan HIV virüsü ortalama 4 hafta süre içerisinde bazı şikayetler ile bireyde farklı durumlar meydana getirmektedir. Hastalığın ilk evrelerinde birey üzerinde HIV virüsünün meydana getirmekte olduğu belirtiler arasında;

  • Ani ateşlenme
  • Üşüme hissi
  • Titreme
  • Ciltte dökülmeler
  • İshal
  • Hızlı kilo kaybı
  • İştahsızlık
  • Enfeksiyon ve hastalıklara karşı dirençsizlik

AIDS Nedenleri Nelerdir?

HIV virüsüne bağlı olarak gelişmekte olan AIDS hastalığı genel anlamda bulaşıcı özelliği ile bilinmektedir. Bir çok bireyde de bulaşma yolu ile hastalık kendini göstermektedir. AIDS hastalığının nedenleri arasında genellikle kanında HIV virüsü bulunan bireyler ile cinsel ilişkiye girme durumu söz konusudur.

Özellikle korunmasız ilişkiler AIDS durumunu tetiklemektedir. Kan yolu ile de bulaşmakta olan hastalık HIV virüsü taşımakta olan kişiden kan teması yada ağız yolu ile kolaylıkla geçmektedir.

Temas sonucu kolaylıkla bulaşmakta olan hastalık gebelik döneminde HIV virüsü taşımakta olan kadınlardan bebeklere de kolay yolla aktarılmaktadır. Tedavi edilmemesi durumunda ölüm ile sonuçlanabilmektedir.

AIDS Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalık şüphesi taşımakta olan bireylerin en yakın doktora muayene olmaları gerekmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bireylerde görülen hızlı kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik, ishal, deri dökülmeleri, ateş, titreme ve üşüme durumları en belirgin özellikler olarak gösterilmektedir.

Doktor kontrolü ile gerçekleştirilecek olan teşhis evresinde erken davranılması oldukça önemlidir. Teşhisin konulabilmesi için bireye salgın testi, elisa, virüs yükü testi ve western blot testi gerçekleştirilmektedir.

Enfeksiyon kaynağının antikorlardaki enzim oranlarına göre tespit edildiği hastalıkta laboratuvar ortamında işlemler gerçekleştirilmektedir. Hastalığın teşhis edilmesi ile zaman kaybetmeden tedavi işlemlerine hızlıca geçilmesigerekmektedir.

AIDS Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

HIV enfeksiyonu kapmış olan bireylerde doktor kontrolünde tedavi işlemleri gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Oldukça dikkatli ve titiz bir çalışma gerektirmekte olan AIDS hastalığında bireyin enfeksiyona bağlı olarak organ iflası ve virüsün çoğalmasını engelleyici ART ilaç tedavisi kullanılmaktadır.

Öncelik olarak bu yöntem ile bağışıklık sistemi güçlendirilerek virüse karşı vücut içerisinde savaş açılması hedeflenmektedir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir