Adaçayı’nın Faydaları ve Bitkisel Özellikleri
Adaçayının Her Derde Deva Faydaları

Orta çağdan günümüze yüzyıllardır bir çok hastalıkta rahatlatıcı ve dindirici etkiye sahip olana adaçayı otu, günümüzde de alternatif tıbbın sıklıkla kullanmakta olduğu bitkiler arasında yer almaktadır. Adaçayı içerisinde barındırmakta olduğu salbiol, potasyum, çinko, ilkozit, kamfer, bomoeol ve sallvia mineralleri ile oldukça zengin bir bitki türüdür. Mevsimsel rahatsızlıklara bağlı soğuk algınlığı başta olmak üzere annelerin vazgeçilmez kış çayı olarak bilinmektedir. Adaçayı vücutta bir çok rahatsızlığı önlediği gibi beynin daha sağlıklı işlemesine de destek olmaktadır.

Unutkanlığa Birebir

Yetişkin ve genç bireylerde sıklıkla görülmekte olan unutkanlık hastalığına karşı etkili bir çözüm olan adaçayı, ileri düzeyde Alzheimerı önleyerek hafızayı güçlü kılmaktadır. Düzenli adaçayı tüketimi zihnin açık ve kuvvetli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Regli Ağrılarını Düzenler

Kadınların aylık yaşamakta oldukları regl dönemlerinde oldukça sakinleştirici ve ağrı dindirici özelliğe sahip olanadaçayının regl dönemlerinde günlük bir bardak adaçayı tüketimi ile sancıları dindirmektedir. Aynı zamanda genital bölgede meydana gelen iltihap ve enfeksiyonel rahatsızlıklara karşı önlem almaktadır.

Menopoz Dönemi Rahatsızlıklarını Önler

Yaşa bağlı menopoz hastalıklarında meydana gelen şiddetli terleme, ateş ve ruhsal sorunların hafiflemesine yardımcı olan adaçayı, antropoz dönemleri içinde oldukça faydalıdır. Bilimsel araştırmalar neticesinde özellikle menopoz dönemi yaşamakta olan kadınların ruh ve beden sağlığına ciddi faydaları olduğu görülmüştür.

Saç Dökülmelerine Karşı Etkili Çözüm

Saç derisini yenileyerek bakteri ve mikrop oluşumunu engellemekte olan adaçayı, saç dökülmeleri, saç kıran ve saç kepeği oluşumuna karşı etkili bir çözüm göstermektedir. Aynı zamanda kadın ve erkek bireylerde rahatsızlıklara yada yaşa bağlı sağ dökülmelerini azaltarak kelliğin önüne geçmektedir.

Sindirim Sistemini Düzenler

Adaçayı içerisinde barındırmakta olduğu vitamin ve mineraller sayesinde hazımsızlık, kabızlık ve mide krampını engelleyerek sindirim sisteminin dengede tutulmasına yardımcı olmaktadır. Bebeklerde meydana gelen gaz sıkışmalarına karşı annelerin vazgeçilmez ilacıdır.

Soğuk Algınlığa İyi Gelir

Mevsimsel rahatsızlıklardan kaynaklanan öksürük,balgam ve grip enfeksiyonlarına karşı vücudu dirençli tutarakbakteri ve mikrop tutulumunu zayıflatmaktadır. Adaçayı limon ile tüketiminde güçlü bir antibiyotik etkisi oluşturmaktadır. Soğuk algınlığa bağlı boğaz gıcıkları ve öksürükleri durumunda bal, adaçayı ve limon karışımını tüketebilirsiniz.

Doğal Gargara

Ağız içerisinde meydana gelen enfeksiyonel yaralar ve diş eti kanamalarına karşı oldukça etkili sonuçlar göstermekte olan adaçayı ile doğal gargara etkisi yaratacak sirke, adaçayı ve bal karışımı hazırlayabilirsiniz. Adaçayının diş çekilmesi ve dişte meydana gelmekte olan apselere karşı ağrı dindirici ve rahatlatıcı bir etkisi olduğu görülmektedir.

Kanı Temizler

Düzenli tüketimlerde adaçayı kandaki beyaz kan hücrelerini dengede tutarak kanın temiz ve sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Kanda yer alan zararlı hücreleri yok ederek yapıcı ve onarıcı bir özelliğe sahip olan adaçayı, bakteri ve mikropların vücuttan kolaylıkla atılmasına yardımcı olur. Adet kanamalarını düzenleyerek sancıları da azaltmaktadır.

Adaçayının Diğer Faydaları

Adaçayının içerisinde barındırmakta olduğu vitamin ve mineraller sayesinde bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Soğuk algınlık ve vücut halsizlikleri başta olmak üzere bir çok rahatsızlıkta etkili çözümler göstermekte olana adaçayının diğer faydaları;

  • Doğal bir ateş düşürücüdür.
  • Migren ve baş ağrısına iyi gelmektedir.
  • Çocuk sahibi olamayan kadınlarda döl yatağı hastalıklarının önüne geçer.
  • Mide ve bağırsak asidini dengeleyerek sindirim sistemini dengede tutar.
  • Bitkin ve halsiz vücutlarda enerji verici etki yaratmaktadır.
  • Böcek sokmalarına karşı rahatlatıcı etki göstermektedir.
  • Kadınlarda büyük göğüs oluşumuna yardımcı olmaktadır.
  • Vücutta meydana gelen yara, iltihap ve çıbanlara karşı pansuman tekniği ile iyileştirici bir özellik göstermektedir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir