06.11.2019 22:25
Zetion nedir ve ne için kullanılır? için yorumlar kapalı

Zetion nedir ve ne için kullanılır?

ZETİON, saç derisindeki kepek veya seborenin (yağlanma, kabuklanma veya soyulma) sebep olduğu kaşıntı, pullanma, kepeklenmenin tedavisi ve önlenmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Nedir ?KullanımıPDF

Olası yan etkiler nelerdir ?

 1.  Şiddetli alerjik reaksiyonlar (döküntü, ürtiker, nefes darlığı, göğüste sıkışma, ağız, yüz, dudak, ya da dilin şişmesi); cilt tahrişi.
 2. Uzun süreli kullanımda periferal nörotis (sinirlere ilişkin bir hastalık), parestezi (yanma, batma, karıncalanma gibi anormal bir his) ve kaslarda zayıflık görülebilir.

Yan etkilerin raporlanması

Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi“ ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)‘ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edilnilmesine katkı sağlamış olacaksınız.

ZETION nasıl kullanılır ?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar

 1. ZETİON, haftada iki kez uygulanır.Yapılan araştırmalar 1-2 haftalık uygulamadan sonra kepeklenme ve yağlanma gibi seboreik bozuklukların ortadan kalktığını göstermektedir.
 2. Günde 1 seferden fazla kullanmayınız.

Uygulama yolu ve metodu

 1. Saçlı deriye uygulanır.
ZETİON’un kullanılması gayet basittir ve kullanılmadan önce şişenin çalkalanması tavsiye edilir.
 1. Saçları ve deriyi tamamen ıslattıktan sonra saçların köpürmesine yetecek miktar ZETİON uygulanır; genellikle bir avuç içi dolusu ZETİON yeterli gelecektir. Saçlara ve baş derisine belli bir müddet ovularak masaj yapılarak uygulandıktan sonra baş su ile durulanır.
 2. İkinci kez ZETİON aynı şekilde uygulanır ve bu sefer 5-6 dakika saçlı deride bırakılır.
 3. Saçlar daha sonra bol suyla durulanır ve kurulanır.

Değişik yaş grupları

Çocuklarda kullanımı

 1. ZETİON süspansiyonun 2 yaşından küçük çocuklarda doktora danışılmadan kullanılması tavsiye edilmez. Çocuklarda ZETİON kullanımı konusunda mutlaka doktorunuza danışınız.

Yaşlılarda kullanımı

Veri bulunmamaktadır.

Özel kullanım durumları

Veri bulunmamaktadır.

Kullanmanız gerekenden daha fazla ZETION kullanırsanız

 1. ZETİON ’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ZETION’i kullanmayı unuttuysanız

 1. Eğer ZETİON kullanmayı unutmuşsanız, hatırladığınız anda kullanmalısıınz. Devamında da doktor veya eczacınızın tavsiye ettiği şekilde kullanmalısınız.

ZETION’i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

 1. Zink pirition veya yardımcı maddelerinden herhangi birine karşı alerjiniz (aşırı duyarlılığınız) varsa,
 2. Hamileyseniz, hamile olmayı planlıyor veya emziriyorsanız,
 3. Herhangi reçeteli veya reçetesiz bir ilaç, tıbbi destek veya beslenme desteği alıyorsanız,
 4. İlaç, besin ya da diğer maddelere karşı aleıjiniz varsa,
 5. Vücudunuzun büyük bir bölümünü kaplayan bir rahatsızlığınız varsa.
 6. Gözle temas ettirilmemelidir. Gözünüze, burnunuza veya ağzınıza gelmemesine dikkat ediniz. Kazayla gözle temas oluşmuşsa bol su ile yıkanmalıdır.
 7. İki yaşın altındaki çocuklarda doktor tarafından gerekli görülmedikçe kullanılmamalıdır. Çocuklardan uzak tutulmalıdır.
 8. Saç bakımı ile ilgili olarak kullanılan çeşitli şampuanlar, saç kremleri ve saç boyaları gibi saçlı derinin zedelenmesine yol açan her türlü etkenin sebep olduğu saç dökülmesi hallerinde ZETİON’un tedavi edici amaçla kullanılması bu etkenlerin sebep olduğu saç dökülmesini önlemez.
 9. Oluşan tüm etkileşimler burada verilmemiş olabilir. Bundan dolayı doktorunuza veya sağlık görevlisine ZETİON’un kullandığınız herhangi bir ilaç ile etkileşime girip girmediğini sorunuz.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Hamilelik

 1. İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 2. Hamileyseniz ya da hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız bunu doktorunuza söyleyiniz. ZETİON’un hamileliğe olan etkileri konusunda bir çalışma bulunmamaktadır.
 3. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız.

Emzirme

 1. İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 2. Bebeğinizi emziriyorsanız doktorunuza danışınız. ZETİON’un etkin maddesi olan zink piritionun anne sütüne geçip geçmediği konusunda bir çalışma bulunmamaktadır.

Araç ve makina kullanımı

 1. ZETİON’un araç ve makine kullanımı ve dikkatinizi tam olarak vermeniz gereken başka işlerin yapılması üzerindeki etkileri bulunmamaktadır.

ZETION’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

 1. ZETİON süspansiyon, nipajin ve nipazol adındaki yardımcı maddeleri içerdiğinden alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilir.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

 1. Bilinen herhangi bir etkileşim bulunmamaktadır.
 2. Zink pirition süspansiyonu ile etkileşime giren bazı ilaçlar olabilir. Zink pirition süspansiyonu deriden emilerek, çok eser miktarda da olsa, kan dolaşımına girerse etkileşim meydana gelebilir ancak bu risk çok düşüktür.
ZETION prospektüsünü PDF dosyası olarak indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Comments

There have been no comments on this post before.