Bonfile, az yağlı, yumuşak bir et parçasıdır. Hayvanın en güzel etidir. Çok lezzetlidir, fakat maliyeti fazladır.

Bonfile Eti Hayvanın Neresindedir?

Büyük baş veya küçükbaş hayvanların sırt kısmında bulunur.

Bonfile Nasıl Pişirilir?

Bonfile, kullanılacak yemeğe göre farklı tekniklerde, çok pişmiş, az pişmiş ve orta pişmiş şekilde sofralarımıza gelir. Öncelikle büyük bir parça halinde satın alınan bonfile, yağ ve sinirlerden arındırılmalıdır.

7c3624d0fe4d019dedd8255e753b14ac-3.png

Pişirme Teknikleri

  1. Sosla hazırlanacak olan bonfileler, şerit şeklinde kesilip, üzerine biraz zeytinyağı ve karabiber döküp iyice sosa bulandıktan sonra yemek olarak pişirilmelidir.
  2. Fakat bu lezzetli et mangalda pişirilecekse, o zaman bonfile parçaları daha iri keserek hazırlanır, çünkü iri olan et parçaları suyunu kaybetmez, böylelikle yumuşak kalır. Eti marine etmek de etin yumuşak olmasının bir diğer yoludur.
  3. Bir diğer teknik olarak yağsız tavada ya da yağda kızartma yapılacaksa, bonfileler ince ince kesilip dövdürmek eti daha lezzetli yapar.Bu teknikte etlerin iki yüzü kahverengi rengini alana kadar orta ateşte, ateşten hiç çekmeden beklenir ve yapışmaz döküm tava tercih edilmelidir. Fakat bonfile parçaları çok ince kesilmemelidir. Çok ince olan bonfile parçaları, pişerken kurur ve lezzetsiz olur.
  4. Tava sallanmadan pişirilir. Bonfile parçaları iri kesimse rosto olarak da pişirilebilir. Bu ete dökülecek tuz kaya tuzu olmalıdır. Eğer bonfile eti fırında pişecekse, fırın önceden 230 derecede ısıtılır, bonfileleri koyduktan sonra 200 dereceye düşürülür. 30 dakika pişirildikten sonra 160 dereceye kısıp 30 dk. daha pişirilir.

7c3624d0fe4d019dedd8255e753b14ac-0.png

Bonfilenin Dünya Mutfağındaki Yeri

7c3624d0fe4d019dedd8255e753b14ac-1.pngBonfile, dilimlenmeden tam halde fırında kızartılırsa ”rozbif” adını alır. Bonfilenin kalın kısmı biftek yapımında da kullanılır. İnce kısmı ise direk olarak ”fileto”, ”tournedo” ve ”fileminyum” hazırlanmasında kullanılır.