Cildi Gençleştiren Gıdalar

Gün içerisinde birkaç öğün için masalarda eksik edilmeyecek besinler ile birlikte hem genç kalabilir hem de zinde olunabilir. Bu besinlerin başında gelen yaban mersini C ve E vitamini bakımından zengin olması nedeni ile özellikle antioksidan bakımından güçlü olması beyin gelişimi konusunda mucizeler yaratıyor. Bu da beyin hücrelerinin eskimesini ve tahribatını engellediği için birçok organın sağlıklı kalmasını sağlıyor.

Genç kalmak için özellikle abur cubur diye tarif edilen besinlerden uzak durmak gerekiyor. Bunun yanı sıra sigara ve alkolden de uzak durmak genç kalmak için atılacak önemli adımlardan birisidir. Aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan uykunun yeterli oranda alınması da genç kalmak için oldukça önemli bir durumdur.

Gençleştirici Besinlerin Özellikleri

Gençleştirici besinlerden birisi olan kayısı tam bir gençlik iksiri olarak biliniyor. Kayısı çiğ meyve olarak yenebildiği gibi kurutulmuş şeklinde de yenilebilir. Aynı zamanda kayısı kompostosu da gençlik iksiri için oldukça önemlidir.

Gençleştirici besinlerden birisi olan kivi de B3, C ve E vitaminleri içermesi bakımından oldukça önemlidir. Özellikle içeriğinde potasyum, lutein ve lif mevcut olup bunlar hücrelerin yenilenmesinde ve tahrip olan hücrelerin iyileştirilmesinde önemli bir etkiye sahiptir.

Gençleştirici İksiri İçin Önemli Bir Tarif

  1. 4 adet doğranmış ve soyulmuş kivi
  2. 500 ml elma suyu
  3. 1 çay kaşığı rendelenmiş portakal kabuğu ve 1 yemek kaşığı limon suyu blender yardımı ile sıvı şeklini alır.
  4. Bunun üzerine portakal kabukları ilave edilerek elde edilen karışım bir tepsi içine dökülür.
  5. Sonraki aşamada ise sertleşene kadar buzdolabının dondurucu kısmında bekletilir.
  6. Soğuma işlemi bittikten sonra buzluktan çıkarılarak çırpılır ve sıcak yaz günlerinde servis edilebilir.

Bu tarif ile gençlik iksiri tamamlanmış olarak tamamen doğal besinler ile genç kalmak için önemli bir adım atılabilir.

252039c95a20517e2aa037a7858befd6-0.png

Genç Kalmak İçin Tüketilmesi Gereken Diğer Besinler

Genç kalmak için tüketilmesi gereken bir başka besin de frenk üzümüdür. Frenk üzümünün en büyük etkisi yaşlanmaya karşı vücudu dirençleştirmesidir. Özellikle sahip olduğu C vitamini ile birlikte vücudun zinde kalmasını sağlıyor.

Doku ve hücrelerin tamir edilmesi ile birlikte bunların kendilerini yenilemesinde büyük paya sahiptir. Genç kalmak için tüketilmesi gereken besinlerden birisi de kavundur.

Bir Gençlik İksiri olarak Kavun

Kavun hücrelerin eskimesini ve yaşlanmasını yavaşlatan bir etkiye sahip olmasından dolayı genç kalmak isteyenlerin sıklıkla tüketmesi gereken bir besin olarak dikkat çekiyor. Kavun aynı zamanda tahrip olan hücrelerin kendilerini yenilemesini de sağlıyor.