Bal, Limon ve Su Karışımı

Bal tadına doyum olmayan bir besin olduğu gibi Limon da salatalarımızın ve yemeklerimizin olmazsa olmazı. Üstelik bu iki besinin insan sağlığına faydası saymakla bitmiyor. Özellikle limon tam bir C vitamini deposu. Bunların karışımından elde edilen ballı, limonlu su da aslında doğal bir ilaç. Su zaten metabolizma için olmazsa olmazlardandır. Bu üçü bir araya geldiğinde aslında tahmin bile edemeyeceğiniz faydaları bulunuyor.

Ballı Limonlu Su Hazırlanışı

Diyet desteğinden detoksa kadar pek çok faydası olan ballı limonlu suyu hazırlamak oldukça basit. Önemli olan kullanılacak limon ve balın doğal olmasıdır. Hatta bu karışım kışın nezle, grip gibi hastalılarla da iyi gelmektedir. Bu karışımı hazırlamak için gerekli olan malzemeler,

  • 1 su bardağı oda sıcaklığında ya da hafif ısıtılmış su
  • 1 tatlı kaşığı doğal bal
  • Yarım limon suyu

Suyun içerisine bal ve limon eklenerek karıştırılır. Gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere iki kez tüketilebilir. Genellikle aç karnına tüketilecek ise diyet amaçlı da kullanılabilir.

Mideyi Rahatlatır

Mideyi rahatlatmak amacıyla öğlen yemekten sonra da bir bardak içmek mümkündür. Ancak bir öğün yerine tüketilmemesi gerekmektedir. Ayrıca bebek ve çocuklara da balda polen olduğu için önerilmez. Market balları değil, doğal ballar kullanılmalı ve bal eklenirken su çok sıcak olmamalıdır. Çünkü bu balın doğal yapısını bozacaktır.

Sindirim Sistemine Dost

Özellikle sabah uyanıldığında bir bardak ballı, limonlu su tüketilebilir. Ancak bu kahvaltı öğünü olarak düşünülmemelidir. Boş mideyi rahatlatıcı bir etkisi bulunur. Ancak çok sık aç karnına alınır ise limondaki asit mide yapısını aşındırabilir. Sindirim sisteminde yaşanan sorunlara birebir olan ballı, limonlu su özellikle kabızlık ve şişkinliğe çok iyi gelmektedir. Vücuttan atılamayan toksinlerin ve artıkların atılmasına da yardımcı olur.

Alerjilerden Kurtulmanıza Yardımcı Olur

Özellikle bahar aylarındaki polenler çoğu insanın kâbusudur. Ayrıca astım ve bronşiti tetikleyen çeşitli etkenler de bir çeşit alerjen etkidir.

Ballı, limonlu su sayesinde vücudun alerjen yapısı hafifletilir ve hassasiyet azalır. Aynı zamanda boğaz kuruluğu gibi öksürüğü tetikleyen durumların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Hatta sinir sistemine de etki eden bu bileşenler sayesinde aşırı asabiyet azalır ve daha sakin bir gün geçirilebilir.

Balın rahatlatıcı etkisi ve limondaki enerji bünyenin daha dingin ama daha enerjik olmasını da sağlar. Ayrıca sabahları uyanmak için kahve içmek yerine daha doğal olan bu karışımdan faydalanabilirsiniz.

Uyarıcı etkisi sayesinde daha az yorgunlukla günü kapattığınızı fark edeceksiniz.

Cildinizi Temizler

Pek çok cilt maskesinin içinde balı görmek mümkündür. Ayrıca limonun da akneler ve lekeler üzerinde etkili olduğu bilinir. Bu iki mucize ürün bir araya geldiğinde cildin ışıldamasına yardımcı olur.

Limon aynı zamanda kan temizleme özelliğine de sahiptir. Bu özelliği sayesinde yeni hücre oluşumuna destek olur. Böylece detoksa devam edilerek yaşlanmayı geciktirebilir, daha pürüzsüz bir görünüme kavuşabilirsiniz. Su da cildin nem dengesini sağlayarak gözeneklerin daha rahat nefes almasını sağlar. Bal ise kolajen artırıcı bir etkiye sahiptir.

Enfeksiyondan ve Gripten Korur

İdrar yolu ve genital bölge enfeksiyonları kadınların en sık şikâyet ettikleri rahatsızlıklardır. Aslında pek çok enfeksiyon ilacının da içeriğinde doğal ürünler bulunmaktadır. Limonun kan temizleme ve balın bağışıklık güçlendirici etkisiburada da devreye girmektedir. Bağırsakların gereken sıvı ihtiyacını ise su karşılar. Tüm bunlar bir araya geldiğinde vücudunuz enfeksiyonlar ile savaşmaya hazır olur.

Özellikle idrar söktürücü etkisi sayesinde idrar yolu enfeksiyonları üzerinde oldukça etkilidir.